YAŞLI DÜNYAMIZ

Hepimizin sonu var dünyanın da. Hayatı sonsuzmuş gibi yaşamıyor muyuz? Büyürken, hasta olduğumuzda sağlığımıza, kullandığımız ilaçlara nasıl dikkat ediyorsak dünyamızın da sağlığına dikkat etmeliyiz. Oysa dünyamızın çoktan sağlığı bozuldu bize sürekli küresel ısınma şeklinde uyarı gönderiyor. Peki; bizler ne kadar dikkat ediyoruz?
Kısacası bazı gönüllü kuruluşlar ve bilinçli insanlar haricinde çok dikkat edildiğini düşünmüyorum. Ben küçüklüğümden beri gittiğim okullar sayesinde bu konularda çok dikkat çekici eğitimler aldım. Yapmam gerekenler küçücük belki ama doğruyu söylemek gerekirse bazen ben de unutuyorum. Bazen korkuyorum gece lambam açık uyuyorum bazen de bilgisayarımı açık unutuyorum. Ben bu küçücük gibi görünen hataları yaparken fabrikalar, tekstil üreticileri, büyük şehir işletmecileri ve de diğer sektörlerin sürekli olarak çok ciddi eğitim ve denetimden geçmeleri gerekiyor. Her gün biraz daha hava kirliliği artıyor ve de enerji kaynaklarımız tükeniyor. Dünyamızın nasıl iyileşebileceğini hepimiz çok yakın bir zamanda gördük, pandemi oldu ve tüm dünya bir anda durdu. Dünya kendini hızla yeniledi denizlerimiz temizlendi, hava kirliliği azaldı. Peki, ekonomiyi de etkilemeden neler yapmalıyız? En önemlisi gereksiz tüketimden kaçınmalıyız ve illaki almamız ve ya kullanmamız gereken ürünler olursa da ürünün üzerinde çevre dostu ibaresi aramalıyız. Bu tür kuruluşlara da katkıda bulunmalıyız.
Kendimiz sağlıklı büyümek için bedenimize nasıl dikkat ediyorsak yaşlı dünyamıza da dikkat etmeliyiz. Aslında yapacaklarımız zor gibi görünse de çok basit. Daha çok bilinçlenme, okumak araştırmak ve yaşam şeklimizi değiştirerek başarabiliriz. Dünyamızın ömrünü uzatmak bizim elimizde.


(Visited 2 times, 1 visits today)