Yatarak Para Kazanmak

Snapchat uygulaması 23 Kasım 2020 tarihinde  “Spotlight” adında yeni bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama, Snapchat’te paylaşılan ve günde 100 bin izlenmeyi geçen videolara günlük toplam 1 milyon dolar değerinde bir ödülü kullanıcılarına dağıtmayı hedefliyor. Snap şirketi uygulamaya bu adı verdi çünkü “Spotlight” sahne ışığı anlamına geliyor. Uygulamanın amacı kullanıcının ne kadar takipçisinin veya etkisinin olduğu fark etmeksizin eğlenceli videoları öne çıkarmak.

Bu tarz ödüller sadece Snapchat’te yok, kullandığımız birçok uygulama bu tarz şeylerle kullanıcılarını ödüllendiriyor. YouTube kullanıcılarına en çok para kazandıran eğlence uygulaması olarak biliniyor. YouTube kullanıcılarına 1000 görüntülenme başına 3-5 dolar(22-37 TL)arası getiri sağlıyor. Eğer bir videonuz 1 milyon görüntülenmeye ulaşırsa 3000 ila 5000 dolar kazanabilirsiniz. Bu değer güncel olarak 22.000-37000 TL’ye denk geliyor. Yani günde 1 video attığınızı farz edersek ayda 1 milyon liraya yakın para kazanıyorsunuz.

Bence bu uygulamalar kolayca para kazanmanın bir yolu değil. İnsanları eğlendirme sektörü halihazırda para kazandırıyor. Sinema olsun, tiyatro olsun, stand up gösterileri olsun… O uygulamalar da bu sektöre dahil edilebilir fikrimce. Zira bu sektörde emek verildiği kadar sosyal medya uygulamalarında da veriliyor. Bir videonun hazırlanma süreci ortalama 2-3 saat sürüyor. Videoyu çekmeden önce hazırlığı, ışıklandırma, photoshop gibi bir süreç var. Sadece emek değil, bunun yanında ilgi çekici bir fikir bulup onu uygun bir şekilde insanların önüne sunmak da zor. Ayrıca bu videoları hazırlarken video sahibi de eğlenir. Bu yüzden bence bu tarz uygulamalardan para kazanmak eğlenerek gelir elde etmeye dahil edilebilir. 

Bundan başka bu uygulamalar sadece eğlenmek için kullanılmıyor. Birçok bilgilendirici videolar çeken kullanıcılar var. Ve bu kanallar uygulamanın verdiği para dışında “online kurs” adı altında paralı aboneliklerden de gelir elde ediyor. Ayrıca bazı kullanıcılar sadece para ile abone olan kişilere gözüken videolar da kaydediyor. İnsanlar da bu özel videoları görüntülemek için abone oluyor. Bu aboneliklere sahip olan kullanıcılar özel bir rozet kazanıyor ve kanalda yorum yapınca kullanıcı isimlerinin yanında bu rozet gözüküyor. Bazı insanlar da diğerlerinden farklı gözükebilmek için bu ücretli aboneliği satın alıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse sosyal medya kullanıcıları eğlence sektörü gibi insanları eğlendiyor. Sadece eğlendirmekle kalmayıp bilgilendiren kullanıcılar da var. Ve bu uygulamalarda fenomen olan kişiler milyonlar kazanıyor. Birçok insan bu insanların tabiri caizse “yatarak” para kazandığını söylüyor. Lakin bu işi yapan insanlar günde 6-7 saat uğraşıyorlar. Bundan dolayı bu insanlara “yatıyor” demek bence doğru değil.

 

(Visited 26 times, 1 visits today)