Yatılı Okul Çocuka Bir Şey Katar mı?

Yatılı okullar çocukların kendi başına ayakta durması için idealdir. Bu düşünce tartışma için oldukça açık bir düşüncedir. Ben bu düşünceyi öğretmenlerimden ve bazı kişilerden gelen yorumlardan yola çıkarak tartışacağım.

Geçen sene din öğretmenimiz Raşit Hoca dersteyken yatılı okulda okuduğu zamandan bahsetmişti. Gerçekten çok eğlendiğini, çok sıkı arkadaşlıklar kurduğunu, unutulamayan zamanları olduğunu söylemişti. Ama yatılı okullarla ilgili bir şey daha söylemişti. Demişti ki ”Ne kadar güzel vakit geçirdiysem de ailemi çok özlemiştim.”. Bir ay kadar önce tenis antrenmanındayken Yusuf Hoca üniversitede çok zorlandığından bahsetmişti. Çünkü annesi her zaman her işini annesi yapıyormuş. Bunun sonucunda üniversitede büyük bir bocalama yaşamış. Tabii ki sonradan bu duruma alışmış ama daha kötü durumda olan insanlar da var. Bazı insanlar öyle bir boşluğa düşüyorlar ki neye uğradıklarını şaşırıp kriz geçirebiliyorlar ve bir daha evden çıkamayabiliyorlar. Çocuğun kendini yetiştirebilmesi konusunda yatılı okullar bir seçim olabilir. Peki her yatılı okula güvenebilir miyiz?

İşte bu sorunun cevabı beni yatılı okullardan soğutuyor. Çünkü genellikle yatılı okullar devlet tarafından kurulup, işletiliyor ve çoğu kaliteli olmuyor. İyi olanlar ise aşırı pahalı özel yatılı okullar oluyor. Bu özel yatılı okullar gerçekten sağlam imkanlar tanırken devletin yatılı okulları sönük kalıyor. Akrabalarımdan biri küçükken tam bursla bir yatılı okula gitmiş. Köydeki imkanlar iyi olmadığı için şehir dışındaki bu yatılı okulu tercih etmişti. Ama söylediklerine göre ona yatılı okul dört senelik bir kabus gibi gelmiş. O kadar kötüymüş ki geceleri gizli gizli ağlarmış. O zaman yatılı okullara çocuklarımızı göndermemeli miyiz?

Benim şahsi düşüncem bir çocuğun mecbur olmadığı sürece yatılı okulda kalmaması. Çünkü çocuklar evde de kendilerini geliştirebilirler, dışarı çıkıp sağlam arkadaşlıklar başlatabilirler, sorumluluklarını bilebilirler. İş burada ebeveynlere düşüyor. Çocuklara belli bir özgürlük tanındığı sürece çocukların bunları yapabileceğini düşünüyorum. Çünkü çocukların yapabileceği işler var, yapamayacağı işler var. Eğer çocuk ebeveynlerinden en basit işte bile yapmalarını istiyorsa artık azdan çoka doğru ona görev vererek gelecekteki hayatına hazırlayabilirler.

Kısacası mecbur kalınmadığı sürece yatılı okullara yönelmemeliyiz. Çünkü vaat ettiklerinin hepsi evde yapılabilecek vaatler.

 

(Visited 245 times, 1 visits today)