Yatılı Okullar

Yatılı okullar birçok ailenin karar vermede zorlandığı konulardan bir tanesidir. Kimilerine göre çocuklarının kendi ayaklarının üstünde durmaları açısından harika bir yöntem olduğu düşünülen yatılı okullar kimilerine göre çocukları aileden uzaklaştıran ve onları kötü etkileyen bir yöntem. Ben bu konuda yorum yapmada oldukça zorlanıyorum. Kimisi için harika bir fırsat olan yatılı okullar kimisinin hayatını bütünüyle değiştirip onu mutsuzluğa sürükleyebilir.

Mesela bir çocuk yaşadığı yerde iyi eğitim göremiyorsa ve eğer imkanı varsa daha iyi bir şehirde, bir yatılı okula kayıt olarak eğitim seviyesini daha yukarıya taşıyabilir ama bence eğer bu ailenin imkanı varsa yapacakları en doğru şey çocuklarıyla birlikte o şehre gitmek ve orada ailecek yaşamaktır. Yatılı okullar çocukların kendi ayaklarının üstünde durmasında etkili rol oynayan bir etkendir. Çocuklara hayatı ve zorluklarını öğretir ama 15 yaşındaki bir çocuk kendi başına bu kadar çok sorunun üstesinden gelebilir mi bilemiyorum. Üniversitede bu kadar sorun olmaz bence ama ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenciler zorluklar yaşayabilir.

Ben hayatımda hiç yatılı okulda bulunmadım ve ne yalan söyleyeyim bulunmakta istemem. Belki yatılı okul beni hayata hazırlayabilir ama beni alıştığım yaşamdan koparır, arkadaşlarımdan ve ailemden uzaklaştırır. Söylediğim gibi bu konu da yorum yapmak beni gerçekten zorluyor. Bana kalırsa yatılı okulların kötü yönleri olduğu kadar iyi yönleri de var. Evet ailenden ve arkadaşlarından kopuyorsun ama daha kalıcı arkadaşlıklar edinebilmek senin elinde. Mesela oda arkadaşınla çok güzel bir bağ kurabilir ve ölene kadar arkadaş kalabilirsiniz. Yatılı okulda kaldığınız süreci güzelleştirmek de bir yandan sizin elinizde. Olumsuz düşünmez ve yatılı okulun size bir şeyler katacağına inanırsanız sizin için her şey daha iyi olabilir.

Tabii bir de kaldığınız yerin ne kadar konforlu olduğu da önemli bir etken. Eğer özel yatılı okulda okumuyorsanız her şey biraz daha zor olacaktır. Genellikle bir odada 6-7 kişi kalır ve mecburen oda arkadaşlarınızla iyi geçinmeye çalışırsınız. Eğer daha önce anne babanızdan çok uzun süre ayrı kalmadıysanız alışma süreci sizin için çok zorlu geçebilir.

Yazımın başında da belirttiğim gibi daha önce hiç yatılı okulda bulunmadım ama bulunan arkadaşlarım var ve onlardan duyduklarım ne yazık ki beni hiç mutlu etmiyor. Geçen yıl yatılı okula başlayan bir arkadaşım uyum sağlayamadığı için yatılı okulu bırakıp önceden yaşadığı şehir olan Van’a geri döndü. Başka bir arkadaşım ise uzun uğraşlar sonucu 2 yıl sonunda ayak uydurmayı başardı ama mutlu olup olmadığından emin değilim. Ne yazık ki oda arkadaşları konusunda biraz şanssız çıktı ve büyük sıkıntılar çekti.Yine Van’dan İstanbul’a giden bir başka arkadaşım ise hayatında verdiği en doğru karar olduğunu düşünüyor ve kaldığı yurttan oldukça memnun.

Elbette bir iki örneğe bakılarak karar verilemez ama bence yatılı okullar özellikle küçük yaştaki ve ergenlik dönemindeki öğrencileri kötü etkiliyor. Alıştığı yaşam tarzının bir anda sona ermesi, aileden koparılma ve arkadaşlardan uzaklaşma uzun süreli üzüntüye ve belki de daha kötü şeylere neden olabilir bu nedenle bence yatılı okullar daha çok üniversitede tercih edilmelidir.

(Visited 184 times, 1 visits today)