Yatılı Okullar ve Sistemleri

Çoğu genç yatılı okula gitmeyi güzel bulur çünkü her genç insanda olduğu gibi aileden uzaklaşma fikri kulaklarını hoş gelir fakat hiç biri aile özlemi çekeceklerini düşünmezler.

boarding school ile ilgili görsel sonucu

Çoğunlukla farklı şehirlerden okumak için gelenler yatılı okulları tercih ederler. Yatılı okullar büyük bir çoğunlukla lise ve üniversitelerdir.

İnsanların kafasında yatılı okulların zor bir eğitim verdiği veya giden çocuklara iyi bir bakım olmadığı düşüncesi hakimdir. Aslında bunlar sadece kulaktan duyma şeylerdir. Yatılı okullarda bir öğrencinin her ihtiyacını karşılayacak imkanlar sunulmuştur. Öğrencilerin çeşitli vakit geçirebilecekleri alanlar bulunmaktadır. Derslikleri, kütüphaneleri geniştir ve yatakhanelerinde kendilerine ait dolapları ve yatakları bulunmaktadır.

Arkadaşlarla vakit geçirmek veya ders çalışmaktan ailelerine zaman bulamamaktadırlar, ailelerini görememekte sadece onlarla telefondan konuşabilmektedirler.

 

teen phone ile ilgili görsel sonucu

Normal bir öğrenci ile aynı dersleri işlemektedirler.

-Peki neden öğrenci yurtlarında kalmıyorlar?

+Öğrenci yurtları sadece barınmalarını sağlar fakat yatılı okullar hem barınma ihtiyacını hem de eğitim ihtiyacını karşılar.

Yatılı okullar da yaşanan durumlar:

-Daha önce ailenizin ufak tefek baskısı zor geliyorken şimdi okul yönetmeliğinin yanında bunun hiçbir şey olduğunu anlarsınız.

-Sabah nöbetçi öğretmenin sizi uyandırır.

-Bazı şeyleri az kullanmayı öğrenirsiniz.

-Yatakta çok vakit geçirirsiniz.

Ayrıca yatılı okullar sizi gelecekteki hayatınıza hazırlar, sizin işlerinizi tek başına yapmanıza teşvik eder ve bazı öğrenciler yatılı okula giderlerken bir yandan da parttime çalışırlar. Çünkü bazen yatılı okulun yemekleri yetmeyebilir. 🙂

Bana kalırsa kendi evimde olmak en güzeli, ailem ile birlikte ve rahat yaşamak.

KAYNAKÇA

https://onedio.com/haber/yatili-bir-okulda-okuyanlarin-iliklerine-kadar-tecrube-ettigi-17-durum-743118

(Visited 103 times, 1 visits today)