Yavru Vatan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,Kıbrıs Rum kesimi devleti ile birlikte Kıbrıs adasında bulunan iki devletten birdir.Başkenti Lefkoşa’dır.15 Kasım 1983 günü bağımsızlığını ilan etmiştir.Resmi dili Türkçe’dir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin  kapladığı alan yani yüz ölçümü İstanbul’un yüz ölçümünden daha küçüktür.Nüfusu yaklaşık olarak 300.000 kişidir.Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında Birleşmiş Milletlere ait tampon bir bölge bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kısaca KKTC Anadolu’ya 65 km uzaklıktadır.

Kıbrıs, tarihi boyunca bir çok ulusun yönetimi altına girmiştir. M.Ö. 1500 civarında Antik Mısırlıların,Hititlerin,Fenikelilerin ve Asurluların egemenliği altında bulunmuştur. Daha sonra Perslerin ve Roma imparatorluğunun bir vilayeti haline gelmiştir.Orta çağda Venedikliler Kıbrıs Adasını kontrol etmişlerdir.

Osmanlı Devleti ise Doğu Akdeniz ‘de ki ticaretine engel olan bu adayı 1571’de büyük bir donanmayla fetih etmiştir.Böylece adada Türk nüfusu Karaman ‘dan getirilen Türkler sayesinde giderek artmaya başlamıştır.

93 harbinde Osmanlıların Rus İmparatorluğuna yenilmesi üzerine Kıbrıs Adası İngiltere’ye (Birleşik Krallık) 92.799 sterline kiralanmıştır.Böylece adada İngiliz yöneticilerin dönemi başlamıştır.1923’de imzalanan Lozan Barış Anlaşmasına göre Kıbrıs Adasının İngiltere’ye ilhakı resmileşmiştir.

Ne var ki 1931’de Türkler ile beraber yaşamakta olan Rumlar ayaklanmıştır.Adada Türklere karşı düşmanca tavırlar sergilemeye başlamışlardır.Bu durum giderek artmıştır.Rumlar adadaki Türk halkına sosyal, ekonomik,askeri vb konularda baskısını arttırdı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adadaki Türklerin haklarını korumak ve savunmak amacıyla her türlü girişimde bulundu.Ancak Rumlar yapılan tüm uyarılara rağmen yanlış davranışlarını devam ettirdiler.

20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs’a karadan ve havadan Barış Harekatı Türkiye Cumhuriyet’i tarafından başlatıldı.Böylece Kıbrıs Türklerinin her türlü hakkı koruma altına alınmış oldu.Adanın %37si Türklerin kontrolü altına geçti.

1976’da kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi aldığı bir karar ile  15 Kasım 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak ilan edildi.İlk cumhurbaşkanı  Rauf Denktaş oldu.Ancak bu durum Rum tarafının ve dünyanın pek çok devletinin  tepkisini çekti.Birleşmiş Milletler adanın birleştirilmesiyle ilgili bir çok faaliyet yürütmüş ve yürütmektedir.Yapılan bu çalışmalar henüz bir sonuca ulaşmamıştır.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin bağımsızlığı Türkiye dışında hiç bir ülke tarafından tanınmaz .Bu sebep ile uluslararası toplum tarafından ekonomi,spor,ulaşım gibi alanlarda ambargolar uygulanır.Bu ambargolardan dolayı ekonomik olarak Türkiye tarafından desteklenmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin en önemli gelir kaynağı turizmdir.Ülke iklimi sebebi ile tüm yıl boyunca tatil yeri olarak gezilebilir.Bahar aylarında hava portakal ,limon ve greyfurt çiçeği kokuları ile doludur.Ülkenin sahilleri güvenli ve temizdir.Pek çok tatil köyü bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gezilecek yerler arasında Venedik Sütunu,Lefkoşa,Girne Kapısı,Selimiye Cami,Girne Eski Liman,Yeşil Hat,Girne Kalesi,Bellapais Manastırı,St. Hilarion Kalesi,Gazimağusa şehri ve tarihi Gazimağusa Limanı,St. Barnabas Manastırı,Kertikli Hamamı, Namık Kemal Müzesi,Salamis Harabeleri,Othello Kalesi,Lala Mustafa Paşa Camii,Karpaz bulunur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin mutfağı kendi tarihini ve deniz kültürünü yansıtır.Özellikle şeftali kebabını tatmanızı öneririm.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giderken pasaport gerekmemektedir .TC kimliğiniz ile 3 aya kadar turist olarak kalabilirsiniz.Bu fırsatı mutlaka değerlendirmenizi öneririm.

   Kaynakça:

1) www.gezimanya.com

2) www.hurriyet.com

3) tr.wikipedia.org

(Visited 120 times, 1 visits today)