Yaz Tatili Tercihim

Yaz tatilinizi, tarih kokan bir kültür turu yaparak mı yoksa güneydeki sahilleri dolaşarak mı değerlendirmek isterdiniz? sorusuna benim cevabım her ikisi de olurdu. Çünkü her iki çeşit tatili de yapmış biri olarak ayırt etmem çok zor.
İki yıl önce yaz tatilinde on gün boyunca İstanbul’un tarih kokan her yerini gezdim. Tarihi saraylara gittim. Sarayın odalarını gezerken aynı zamanda kulaklıkla tarihini dinledim. Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi Saraylarını dolaşırken kendimi sanki geçmişteymişim gibi hissettim. Padişahların ve sultanların odaları, şehzadelerin sünnet odaları, çocukların eğitim gördükleri odalar, hamamlar, çiniler, halılar, kıyafetler, müzede sergilenen eşyalar muhteşemdi. Kız Kulesi’nin hikayesini dinleyerek içindeki restoranda yemek yedim. Harika bir atmosferdi. Eski sultan kıyafetleri giyip hatıra fotoğrafı çektirdim. Ayasofya’nın mimarisine hayran kaldım. Galata Kulesi’ne çıktım ve oradan Hazerfen Ahmet Çelebi gibi uçmak istedim. Kuzguncuk sokaklarında çok eski evlerin fotoğraflarını çektim. Boğaz turu yapıp İstanbul’un bütün güzelliğini denizden de izledim. İstiklal Caddesi’ndeki St Antuan Katolik Kilisesi’ni gezdim. Galatasaray Lisesini yakından gördüm. Adalara gidip oradaki eski kiliseleri, yalıları, dükkanları dolaştım. Sultan Ahmet Camisi’nin mimarisini çok beğendim. İstanbul’un eşsiz tarihi güzelliklerini gezmek için on gün yetmedi. Bu yaz tatilimden de birkaç günümü İstanbul’a ayırmak istiyorum. Tarih kokan yerleri gezerken kitaplarda okuduklarımı çok daha iyi anladım. Bu benim geçmişten günümüze kadar olan kültürümüzü daha yakından tanımamı sağladı. Ve ben bu gezide çok mutlu oldum.
Gelelim muhteşem güneşi, berrak denizi, kızgın kumları olan güney sahillerine… Tabii ki herkes gibi ben de deniz, kum, güneş tatilini çok seviyorum. Denizde özgürce yüzmek, tekne turları, su oyunları, harika otellerin yemekleri… Şezlong altında güneşlenirken kitap okumak çok güzel… Bütün bir yılın yorgunluğunu atmak muhteşem. Benim ailem de kültürel gezileri ve tatili çok sever bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Biz deniz tatiline bile gitsek o yörenin mutlaka tarihi yerlerini de geziyoruz. Yani bir taşla iki kuş vuruyoruz.
Sonuç olarak hangi tatil türünü seçersek seçelim, bize çok iyi gelecek. Benim tavsiyem tatil planı yaparken hem denizinden hem de tarihinden faydalanacağınız yerler ve konumlar seçmelisiniz çünkü biz hep öyle yapıyoruz ve çok güzel bir tatil geçiriyoruz.

(Visited 58 times, 1 visits today)