Yaz Tatilim

Merhaba, ben 4-B sınıfından Elif Defne Nergis.
Yorucu geçen bir okul dönemi sonunda yaz tatilimizi kültürel ve eğlenceli aktivitelerle iki farklı tatil programına ayırdık. Şimdilik size sadece üç tanesini anlatacağım. İlk olarak Edirne şehrine gittik.Edirne gerçekten çok güzel bir şehir. Öncelikle Mimar Sinan’ın Selimiye camisini gezdik. Orada Mimar Sinan’ın heykelini gördüm ve mimarisine ilişkin bir sürü şey öğrendim. Caminin duvarındaki gizli lale bizi çok şaşırttı. Sonra Sağlık Müzesi’ne gittik. Eski zamanlarda nasıl ameliyat yaptıklarını öğrendik. O zamanlarda ilaçlar çok değişikmiş. Eskiden insanları şimdiki gibi bayıltmadan ameliyat ettiklerini öğrenmek çok şaşırtıcıydı. Sonra Karaağaç Tren Garı’na gittik. Orada eski bir trenin içine girdik. Şimdikilerden çok değişikti. Orada trenlerle alakalı bir müze de gezdik. O müzede tren parçaları gördüm. Oradan Meriç Nehri’ne gittik. Nehirde karabataklar yüzüyordu. Gün batımını izledik. Çok güzeldi. Son olarak Büyük Sinagog’a gittik. Orada Musevilerin ibadet yerlerini gördük. Böylece Edirne kültür turumuz sona erdi.

Edirne’den İstanbul’a geçtik. İstanbul’da Madame Tussauds Balmumu Müzesi’ne gittik. Orada gerçek gibi görünen balmumundan heykeller vardı. Bir sürü ünlü bilim adamı, müzisyen, oyuncu ve sporcunun heykellerini gördük. Müzeden çıkınca Taksim’de gezdik. Sonraki günlerde Mihrabat ve Yıldız Korusu’na gittik. Çok uzun ve iri ağaçlar vardı. Doğada olmak çok güzeldi. Yürüyüş yapıp, parkur oyunları oynadık. İstanbul’da babamın hamburgercisi var. İstanbul’a gittiğimizde mutlaka oraya gideriz. Hamburgerler çok lezzetliydi. Akşam Beşiktaş’ı gezip deniz kenarında bir balıkçıya gittik. Orada yemek yerken martılara ve balıklara yem verdik. En son gün ise Pelit Çikolata Müzesi’ne gittik. Giderken heyecanlıydık. Girişte herkese çikolata çeşmesinden çikolata ikram ediyorlardı. Sonra da çikolata hediye ettiler. Çok lezzetliydi. Orada da heykelleri çikolatadan yapmışlardı. Örneğin; Nasrettin Hoca, Yunus Emre, Atatürk, Hansel ve Gratel ve onların evleri, sokaklar, sokaktaki insanlar ve Fatih Sultan Mehmet gibi padişahların heykelleri vardı. Bir de çikolata şelalesi vardı. Minik kaşıklarla oradan çikolata yedik. Böylece İstanbul tatilimiz de sona ermişti.

Kültür turumuz bitince tekne tatiline çıktık. Orada kano sürdüm. Bazen ağırlığı eşit veremediğimden ters dönüyordum. Bazen kıyıya kadar yüzdük. Biraz yorucuydu ama yine de çok eğlenceliydi. İlk kez teknede kaldığım için çok heyecanlıydım. Gittiğimiz yerlerdeki koyların kıyılarında domuz gibi yabani hayvanlar olabileceği için gece uyurken biraz tedirgin oldum. Teknedeki odalar çok küçüktü bu yüzden biraz kalmak zor oldu. Ama deniz ve doğa çok güzeldi. Gelirken su altı maskesi almıştık. Onunla yüzerken suda yaşayan bir sürü değişik canlı gördüm. Kocaman bir yengeç gördüm. Balık tuttum ama tutuğumuz balıklar ya soğan balığı ya da balon balığıydı. Yenilebilir balık tutamadık. Son gece sahilde oturup eğlendik. Bir yaz tatilinin sonu gelmişti. Önümüzdeki sene için yeni planlar yaparak eve döndük.

(Visited 67 times, 1 visits today)