Yazar Olma Yolunda…

Merhaba ben Nilda, bu blog da sizlere iyi bir yazar olmak için ne yapmamız gerektiğini anlatacağım. Bence hepiniz şu anda vereceğim bilgilerin doğru olup olmadığını merak ediyorsunuzdur, bu bilgiler %100 doğru çünkü yazarlık akademisinden yani Mastercamp’da Gülşah ELİKBANK’ dan öğrendim.
Hazırsanız başlayalım!
İlk olarak herkes yazarlığın ilham ve yetenekden  kaynaklandığını düşünür ama hayır aslında yazarlar her şeyden önce çaba göstererek, emek vererek yazar olurlar ve bulundukları yere gelirler.  İkinci olarak Türkçemizi, deyimleri ve atasözlerini iyi bilmemiz gerekiyor. Üçüncü olarak iyi ve kaliteli kitap okumamız gerekiyor. Şunu da unutmamalıyız ki her kitabın bir yaşı vardır.

Mesela ben 10 yaşındayım ve çok ilgimi çeken bir kitap oldu ama kitap 20 yaş için. Ben onu yine de alırsam bu içimdeki kitap okuma hevesimi yok edebilir ve her kitap okuyayım dediğimde aklıma o kitap gelir. Bunun sonucunda da kitap okumaktan vazgeçebilirim .Şunu unutmamalıyız ki yazarlık tek kişiliktir. 3-4 kişi bir araya gelip kitap yazmaları oldukça zor olur.

Bir kitap yazarken beynimizi ve hayal gücümüzü sonuna kadar açacağız ama çok da abartmayacağız. Yani bilgiyi de unutmamalıyız. Buna bilgiye dayanan yaratıcılık veya tutarlı bağlantı kurma deniyor. Yazdıklarımızı iyi kişilerle veya tanıdığımız iyi yazarlarla paylaşmalıyız. Özellikle çocuk yazarlarda anneye ve babaya çok iş düşer ama bu her an onu ve onun yazdıklarını övme anlamına gelmez zaten. Bildiğimiz üzere bir insan çok fazla övülünce ben zaten çok iyiyim hissine kapılır ve hiç çabalamaz. Son olarak ve en önemlilerinden biri yazarların kitap yazarken nelere dikkat ettiğine dikkat etmeliyiz. Bloğumu okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki blogda görüşmek üzere sağlıkla kalın!

(Visited 25 times, 1 visits today)