Yazı Yazmak

Bir kağıt al önüne, yazmaya başla. İçinden geçenleri, kimseye söyleyemediklerini. Nefretini, umudunu veya neşelerini sığdır bir kağıda. Nasıl yaşamak, büyüyünce ne olmak istediğini. Şimdiden bir şeyler yaz ki büyüdüğünde kendini hatırlamana yardımcı olsun. Yazdığın zaman kendi yaşamına uzaktan bakarsın, hayatına farklı açıdan bakarsın. Bir dosya kağıdına sırlarını, hayallerini dök. Mesela yolda yürürken çok güzel bir ağaç gördün, yaz bunları kağıdına ki okuduğun zaman oradaymış gibi hisset kendini.

Bugünden itibaren 2 tane kutuya yazdıklarını atmaya başla. 1.kutuya umutlarını, heyecanlarını ve neşeli günlerini yazdığın kağıtları at. 2. kutuya ise hüzünlerin ve geçmişini yazdığın kağıtları at. Kimse sana yazmıyorsa sen kendine mektup yaz. Yazmak istediğin her şeyi sayfalarca yaz .Mektubunda hep gitmek istediğin ama fırsat bulamadığın yerleri anlat, gitmişsin gibi. Kırtasiyeye git beğendiğin bir zarf al, hepsini düzgünce içine koy. Eğer istersen köşelerine açmak istediğin tarihleri yazabilirsin. Bir kitabın arasına koy. Zamanı geldiğinde sanki ilk defa okuyormuş heyecanıyla oku, hiç tanımadığın birisi sana yollamış sanki.

”Gariptir insanoğlu.
Yürümez,
Sevmez,
Mektup yazmaz,
Ağlamaz,
ve Dua etmez.
Sonra da “mutlu olamıyorum” der…”*1

Peki ya mektup yazmak neden böyle abartılacak bir şey? Nazım Hikmet Piraye’ye ve Franz Kafka Milena’ya sevgilerini böyle ifade ettiler, neden? Mektup yazmak, yapmacık olmadan ve samimi olarak yazılan bir yazı türüdür. Onlar sevgilerini kağıtlara döktü, sayfalarca yazdılar. Özledikleri için, belki sadece sevdikleri için.

Sağır kulaklara, en güzel meydan okumadır yazmak. Ve yazmak, içine sığmayanları bir nebze olsun dindirmek adına.*2

Bu kadar insan mektup yazıyor, duygularını ifade etmek için. Önceden iletişimde mektuplaşma yöntemi daha fazla kullanırdı. Şu anda pek yaygın olmadığını söyleyebiliriz. Ama yazacak bir şeyleriniz varsa kapısı açık sizi bekliyor olacağına eminim. Ve son olarak;

 

sanırım sana mektup yazmak ruhuma gövdemden başka bir ev kurmaya yarıyor.
temiz ve yarasız bir ev.
çünkü artık hiçbir şeyin parçası olmak istemiyorum.
ne bir savaşın ne de bir umudun.
ne bir halkın ne de bir tarihin…*3

 

*1: http://bilmemnee.tumblr.com/post/67365235968/gariptir-insano%C4%9Flu-y%C3%BCr%C3%BCmez-sevmez-mektup

*2: https://elif-bahsi.tumblr.com/post/109384594202/sa%C4%9F%C4%B1r-kulaklara-en-g%C3%BCzel-meydan-okumad%C4%B1r-yazmak

*3: http://wehuzunngeldi.tumblr.com/post/153871923694/san%C4%B1r%C4%B1m-sana-mektup-yazmak-ruhuma-g%C3%B6vdemden-ba%C5%9Fka

Fotoğraflar

1.: http://kemikkadin.tumblr.com/post/123193977418/bir-mektup-yaz-kendine-bir-vakit-se%C3%A7-3-hafta

2.: http://kitaptutkunubayan.tumblr.com/post/153444998121/insan-niye-mektup-yazar

(Visited 387 times, 1 visits today)