Yazı Yazma İhtiyacı

Yazmak nedir bilir misiniz? Nasıl yazılır? Neden insanlar yazmayı tercih eder? Yazarken ne düşünürler? Yazmak bir hastalık ya da bağımlılık mı?

img_1841Yazmak aslında bir nevi anlatma biçimidir. İnsanlar birilerine içindekileri ya da yaşadığı bir olayı anlatmak yerine oturup kendi kendilerine yazmayı tercih ediyorlar. Peki ya bunu nasıl yapıyorlar?

Yazarken kendinize karşı dürüst olmanız bu işin en önemli kurallarından bir tanesidir. Yaşadıklarınızı eksiksiz bir şekilde ve içine kendi duygu ve düşüncelerinizi katmanız yazdığınız yazının sizi daha kolay anlatmasını sağlar. İnsanlar yazarken ne düşünürler?
Yazarken düşünülenler aslında en yoğun duyguların yaşandığı anlardır. Yaşanmışlıkların hepsi işte o an akla gelir ve yazmak o an görevini yerine getirmiş olur. Unutmak istenenler, pişmanlık anları akıllara gelir ama bunlar sadece mutsuzluk anları değildir. Mutlu oldukları anlar da akıllarına gelir; kazandığı bir yarışma ya da başardığı birçok şey… Yazmak zaten düşünmekten oluşur, düşünerek, hatırlayarak yazılır. Yazmak hastalık ya da bağımlılık mı?

yazı yazamamak ile ilgili görsel sonucu

Yazmak asla bir hastalık ya da bağımlılık olarak adlandırılamaz. Yazmak isteyen insan çok dolmuştur ve biraz rahatlamaya ihtiyacı vardır. Hepimizin hayatı harika olacak diye bir şey yok. Hayatında bir günü bile mutlu geçmeyen, çok zor günler geçirenler ve bunu yazarak unutmaya çalışan insanlar her gün yazı yazmak ister ve bu hastalık ya da bağımlılık olarak isimlendirilemez.

Belki de yazmak bazıları için bir çözüm değildir. Yazınca hatırlamak istemedikleri bir şeyi hatırlayabilirler ve bunu istemediklerinden dolayı yazmayı tercih etmeyenlerde olabilir.

Bazı insanlar neden anlatmak yerine yazmayı tercih ediyor? Çünkü; yazmayı tercih eden insanlar anlatırken cümle kurmakta ya da anlatırken zorluk çekerler. Yazarken yazdıkları şeyleri hissederler ama anlatırken bir çok kişi hissedemez. Aslında yazmak o kadarda kolay değil hem düşünüp hem hissedip hemde dürüstce onu bir kağıda yazmak herkesin düşündüğü kadar kolay değil. Peki ya yazmak denilince akla ne gelir?

Yazmak denildiğinde benim aklıma bir kişinin herkesten gizlediği ve hep yanında taşıdığı bir defter geliyor. Yazmak ve anlatmak arasındaki farkı bir cümle ile açıklayabilir misiniz?

-Evet!

-SÖZ UÇAR, YAZI KALIR.

 

 

(Visited 369 times, 1 visits today)