Yemek İsrafını Engelle

Günümüzde dünya üzerinde yaşayan insan sayısı iki bin yirmi bir yılıyla birlikte 7.9 milyar civarındadır. Sağlıklı ve düzenli yemek yeme alışkanlığı olan insanların günde 3 ana öğün ve bununla birlikte ara öğünlerde de yiyecek içecek tükettiğini düşünürsek günlük ortalama tüketim miktarı hesaplanamayacak kadar fazla olur.

Tüketimin ve nüfusun paralel ve hızlı artışı ise herkesi endişelendirmekte ve yakın zamanda yiyecek kaynaklarının bütün insanlığı yetmeyeceğinden korkmaktadır. Ancak bu endişelere rağmen yiyecek israfı grafiğindeki artış giderek fazlalaşmaktadır.

Dünya’da 10 milyondan fazla insan aç ve yaklaşık yüz kırk dokuz milyon çocuk açlığa bağlı gelişim sıkıntıları çekerken günlük ekmek israfı 10 milyon yıllık ekmek israfı ise 3,6 milyara yakındır.

Dünyanın bir tarafında bu kadar insan ve çocuk açlıktan hayatını kaybederken diğer tarafında bizler okulda veya iş yerinde öğlen yemeğinde çıkan yemekten bir kaşık alıp bırakmaktan veya restoranda sipariş ettiğimiz yiyeceğin yarısını geri göndermekten, hep en tazesini yemek için dünden kalan ekmeğyemeki çöpe atmaktan çekinmiyoruz.
  Sonuç olarak geleceğimizde karşılaşacağımız doğal kaynak yetersizliği ve çevre problemlerinin ve dünyadaki açlık sıkıntısının bir nebze de olsa önüne geçmek insanlık olarak hepimizin görevidir. Bunun için ise çalışmalara evimizde mutfağımızda başlayabiliriz. Sonuçta her gün her insanın bir ekmeği çöpe atılmaktan kurtarması toplam 7.9 milyar ekmeğin kurtulması demektir.

 

 

 

(Visited 5 times, 1 visits today)