YENİ AKIM PHOTOSHOP

     Son yıllarda sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası olmuş durumda. Her sabah gözümüzü açar açmaz telefonlarımıza bakıp sosyal medyamızı kontrol ediyoruz. Peki bu bizim hayatımızı nasıl etkiliyor?

    Herkes sosyal medyada mükemmel fotoğraflar paylaşıyor. Ancak sosyal medyada gördüğümüz o güzel fotoğrafların aslında hiç biri gerçek değil. İnsanlar hayatlarını bu denli güzel göstermek için hayatlarını değiştirmeye çalışıyorlar. Bunun için de Photoshop uygulamalarına başvuruyorlar. Örneğin dış görünüşlerini değiştirmeye çalışıyorlar veya yaşadıkları bölgeleri değiştiriyorlar. Ancak bu bir süre sonra kendi görünüşleri hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmalarına yol açıyor. Kişiler kendilerini sosyal medyada farklı görmeye alıştıklarından kendilerini hep sosyal medyadaki gibi görmeye çalışıyorlar. Ama gerçek hayatları böyle olmadığından kişiler kendilerini sevmemeye başlıyor. Bu onları psikolojik olarak çok yıpratıyor ve özgüven eksikliği veya toplum içinde dışlanacaklarını hissetmelerine yol açıyor.

     Eğer sosyal medyanın hayatımızı bu şekilde etkilemesini istemiyorsak kendimize bu kullanım konusunda bazı engeller koymalı ve hayatlarımıza karışmasına engel olmalıyız.

(Visited 25 times, 1 visits today)