Yeni Bir Bakış Açısı

Hangi filmi izlemeyi seçerseniz seçin, her filmin sonunda açık veya kapalı verilmek istenen bir mesaj vardır. Bu mesajı algılama şekli, kişiden kişiye değişeceği gibi bazı filmlerin mesajlarını yakalayamamak da mümkündür. Bir film herkese hitap edebilir, ama bu herkesin filmde iletilmek istenen mesajı alabildiğini veya alması gerektiğini göstermez.

İnsanoğlu, sosyal bir varlıktır ve varoluşundan beri iletişime ihtiyaç duyar. İletişimin temel ögelerinden olan “gönderici”nin ve “alıcı”nın karşılıklı iletişimi devam ettirmek için birbirlerine geri dönüt vermeleri gerekmektedir. “Geri dönüt”ü, mesaj olarak da düşündüğümüzde, iletişimin geldiği noktanın sadece iki kişinin karşılıklı konuşmasını aştığını ve izlediğimiz bir filmin bile bizle iletişim kurulabildiğini görebilirsiniz. Ki bazen bir filmin bize verdiği mesaj çoğu insanla kurduğumuz iletişimimizdeki mesajdan daha derin ve anlamlı olabiliyor.

Günlük hayatımızda birçok film türü bulunmaktadır: aksiyon, gerilim, animasyon, fantazi, korku, müzikal, bilim kurgu, komedi… Ve daha pek çok tür içeren bu liste, kendi aralarında da dallara ayrılır. Her insanın birbirinden farklı olduğunu göz önünde bulundurursak: Herkesin illaki kendine daha yakın bulduğu ya da daha çok beğendiği, izlemekten daha fazla keyif aldığı bir tür vardır. İnsanların zevkleri farklı olduğu gibi, film seçimlerinin de farklı olabileceği söz konusudur.  Hatırlarsanız, size iletişimin, bir filmle bir insan arasında bile kurulabileceği düzeye geldiğinden bahsetmiştim. Her filmin bir mesajı olması ise iletişimin kurulmasında büyük bir rol oynar. Bir filmi keyif alarak veya almayarak herkes izleyebilir fakat keyif alarak izleyenlerin bile, filmdeki asıl mesajı anlaması zordur. Bunun nedeni ise, filmlerin, izleyen ve mesajı alabilen kesimin eskiye dair anıları veya geleceğe dair umutlarının, filmin izleri ve filmin verilen mesajıyla ile buluştuğunda, insanlara yepyeni bir bakış açısı kazandırabilecek güçte olmasıdır. Bazen yeni bir film izlemek, yepyeni bir şehri keşfetmek gibidir. Her yeni ve farklı film, bakış açınızı, genişletir ve doğru yönlere yönlendirir. Bazı istisnalar var ki, her film size yeni bir bakış açısı kazandırır fakat bu mesajın her zaman doğru yönde olduğunu savunmak yanlış olur. Bazı filmler vardır, sinema salonundan çıktığınızda size yeni bir hayata adım atmış gibi hissettirir, bazı filmler vardır sizi yerden yere vurur, bazı filmler vardır anında yeni bir bakış açısına kavuşmazsınız ama geniş çaplı hayatınızda sizi ilerde tümden etkileyebilecek türdendir.

Kısa bir özet geçmek gerekirse, çoğu film yapımcısının amacı izleyicinin filmde kendisinden bir parça görmesini sağlamaktır. İzleyici zaten bu parçayı gördüğünde, bilinçaltı kendini yavaş yavaş yenilemeye başlar ve izleyiciye yeni bir bakış açısı kazandırır. Bakış açıları her film sonrası, aynı hızda oluşmayabilir ama siz kendinizdeki değişmeyi fark etmeye başladığınızda, film size çoktan yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

(Visited 19 times, 1 visits today)