Yeni Bir Çağ

Yapay zeka, insanoğlunun beyninin ulaşamayacağı şeyleri teknoloji aracılığıyla yapması anlamına gelir. Elon Musk ise bu konu üzerine araştırmalar yapan, büyük bütçeli şirketler kurmuş biridir, yapay zeka üzerine kurduğu şirketlerinin ismi Neuralink ve OpenAI’dır.

Elon Musk yapay zeka adına yapılmış girişimlerinin insanoğlunun sonunu getireceğine inanıyor. Sizce de öyle, değil mi? O zaman şunu sorayım, insanların beyin kapasitesinin yetmediği şeyleri yapmayı amaçlamıyor mu bu yapay zeka? Niye bizi yok etmesin ki, onu bizim yapamadığımız çoğu şeyi yapması için geliştirmiyor muyuz?

The 100 adında çoğu kişinin izlediği bir dizi izledim, dizi gelecekte geçiyor ve dizinin bazı bölümlerinde yapay zekanın dünyayı yok etmesini konu alıyor. Uzayda tasarlanan bir yapay zekanın tüm bilgisayarları, ellerindeki tüm teknolojiyi ele geçirmesini ve asla atılmaması gereken roketlerin dünyaya atılımını sağlayıp nasıl insan ırkına zarar verdiğini anlatıyor bu kısımlar. Biraz bu kısımlardan bahsetmek istedim, çünkü aslında yapay zekanın insanoğluna etkisinden bahsediyor, sadece birkaç yüzyıl ilerisinde…

Elon Musk ise yapay zeka ile insan zekasını birleştirmek istiyor. Nasıl mı? Kafanın içine, kafatasına yerleştirilen bir çip sayesinde bluetootha sahip her cihazı; fiziksel eylemde bulunmadan, sadece beyindeki sinyalleri kullanarak kullanmayı sağlayacak. Ayrıca bunu sadece bluetoothla değil, beyinler arasında da yapabilecek. Artık bir insana ulaşmak için telefona ihtiyaç duymayacağız.

Bence bu gelişmenin yaşamlarımıza girmesi çok uzun sürecek, çünkü henüz bir insan üzerinde denenmedi ve sadece kablosuz kulaklıklar için bile binlerce lira ödüyoruz, kim bilir bu cihazlar için ne kadar ödememiz gerekecek. Tabii bir de bunun yaşadığımız ülkeye geliş süresi var. Kısacası demek istediğim bu cihazın bundan 20 30 yıl sonrasına hitap edeceğini düşünüyorum.

Peki bu cihaz insanoğlunun başlangıcı mı, yoksa sonu mu olacak? Şu anki şartlarda teknoloji için büyük bir gelişme gibi gözükse de bizden sonrakileri düşünmüyoruz. O zaman dünyanın yönetim şekli nasıl olacak veya insanların kendine özgü düşünceleri olacak mı, çünkü bu cihaz aynı zamanda düşünce özgürlüğünü de kısıtlıyor. Teknoloji sürekli gelişiyor, bu teknoloji de gelişecek ve bu gelişme insanoğlunun iyiliğine mi olacak bilemeyiz. Asıl korkum bunun bizden sonraki kuşakları nasıl etkileyeceği…

Elon Musk; geçtiğimiz günlerde Neuralink adına bir yayın yaptı YouTube’da, tabii hepsini izleyemedim ama bazı önemli noktalara değindi. Mesela bu cihazı domuzda kullanarak tamamen güvenli olduğunu kanıtladı, bir domuza bir cihaz takıp daha sonrasında cihazı çıkarttığında domuzun sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebildiğini gösterdi. Normalde 2020’de insanlar üzerinde deneye başlayacaktı ama Covid-19 yüzünden bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum.

Bir özet geçmek gerekirse, Elon Musk’ın bu düşüncesinin gelecek nesiller için tehlikeli olabileceğini ancak bunun yaşamımızı eline geçirmesi yerine yaşamımızla bir olmasının daha mantıklı ve zekice olduğunu düşünüyorum.

‘’Yapay zekâ ya insanlığın basına gelen en iyi şey ya da en kötü şey olacak.’’ Stephen Hawking

(Visited 16 times, 1 visits today)