Yeni Bir Dünya

0

Şu an yaşadığımız dünyanın birçok sorunları var. Bu sorunlardan çoğu insanlar yüzünden ortaya çıkmıştır. Örneği küresel ısınma. Geçmişte dünya çok dengeli bir yerdi ama insanların nüfusu arttıkça çok fazla enerji üretmeye başladık. İlk olarak ateş yakmayı öğrendik, sonra fosillerden enerji ürettik. Bunu yaptıktan sonra bir atomu bölmeyi becerdik ve en son da yenilenebilir enerji kullanmaya başladık. Bu tarihimiz boyunca birçok sorun oluşturdu. Bunlar yavaşça dünyayı yok ediyorlar. Ama asıl soru şudur: Dünyayı düzeltebilir miyiz, yoksa yeni bir Dünya yaratmamız mı gerekiyor.

Bu iki seçenekten daha iyisi olanı bulmayı kolaylaştıran bazı kurallar var. İlk olarak yapabilme ihtimalimiz. Hangisini yapma olasılığımız daha yüksektir. İkincisi, bunu yapmak için gereken para ve kaynaklar. Hangisini yapmak için daha az para ve kaynak gerekiyor. Son olarak da üçüncüsü, hangisini yapmak daha az zaman gerekiyor.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmamız için bazı şeyleri değiştirmemiz gerekir. İlk olarak dünyanın sorunlarını durdurmamız lazım. Bunlardan bazıları küresel ısınma ve aşırı nüfustur. Bu sorunları çözmemizin tek çaresi, tün dünyanın birlikte çalışmasıdır. Birçok ülkenin aynı gayeye katılması ve o ülkede yaşayan insanların da uyması gerekir. Ayrıca hem zaman hem de kaynaklar lazım.

Örneğin küresel ısınma. Bu sorunu durdurmamız için yenilenebilir enerji kullanmamız lazım. Bunu yapmak için inanılmaz fazla zaman ve sabır gerekir. İlk olarak tüm yakıt kullanan taşıtları ve fabrikaları elektrikli ya da hidrojenli yapmamız gerekir. Sonra petrol çıkaran markaları durdurup, onların yerine yenilenebilir enerji kaynakları kurmamız lazım ve dünya çoğunlukla yenilenemez yakıt kullandığı için bu çok zor bir iş olur.

Son olarak da Dünyadaki insan sayısı. Biliyorsunuz ki dünyada nerdeyse 8 milyar insan var ve bu sayı her gün artıyor. Birleşmiş Milletlere göre her gün yaklaşık 385,000 insan doğuyor. Bu demektir ki her yıl 140 milyon insan doğuyor. Ayrıca her gün insanlar daha da uzun yaşamaya başlıyor ve böyle devam ederse 30 yıl sonra Dünyada nerdeyse 10 milyar insan olacak. Bilim insanlara göre Dünya en fazla 20 milyar insan yaşatabileceğine bakarsak, 30 yıl sonra 10 milyar insan olması çok kötü bir şeydir ve bunun tek çözümü de insanların daha az çocuk yapmasıdır.

Başka bir gezegeni Dünyaya çevirmek içinse karşımıza başka sorunlar çıkıyor. En büyük sorunlardan biri başka gezegenlerin inanılmaz uzakta olmasıdır. Astronomlara göre en yakın yaşanabilir gezegen 4 ışık yılı uzaklığındadır. Bu demektir ki ışık hızında gidebilsek bile, oraya varmamız 4 yıl sürer. Neyse ki bize gayet yakın olan bir gezegen daha var: Mars.

Mars Dünya’ya göre Güneşten daha uzaktır ve bundan dolayı orası Dünya’dan daha soğuktur. Mars’taki ortalama sıcaklık -62,8 derecedir. Yerçekimi de daha azdır. Ayrıca Mars’ın yeterli bir atmosferi yoktur. Ama bu sorunları biraz zaman ve emekle düzeltebiliriz ya da adapte olabiliriz.

Dünya ile Mars arasındaki fark epey büyüktür. Marsın çok ince ve etkisiz bir manyetik alanı vardır. Halbuki Dünya’nınki kalın ve güçlüdür. Ama Dünya’da yaratığımız sorunlara bakacak olursak ve onları düzeltmek için gereken kaynakları da düşünürsek, bence Marsı yaşanabilir bir yer yapmamız daha ekonomik olabilir. Ayrıca bir tür olarak da daha fazla gelişmiş oluruz, çünkü Mars’da yaşayacak insanlar bir süre sonra başkalaşacaktır: Homo Sapiens Marsicus.

(Visited 1 times, 1 visits today)

About Author