Yeni Bir Sosyal Medya Platformu

Sosyal medya platformlarına bakarsak hepsinin bir kaç ortak yanı var. Bedava olmaları, reklam içermeleri ve milyonlarca insan tarafından kullanılmaları. Peki ben bir sosyal medya sitesi kursam nasıl bir site kurardım?

İlk olarak web sitemde 2 farklı kullanıcı olurdu: para ödeyenler ve bedava kullanıcılar. Para ödeyenlere reklam göstermez reklamlardan kazanacağım parayı aylık abonelikle alırdım. Aynı zamanda para ödeyenlere öncelik tanırdım. Diyelim internet sitemde yüksek trafik oluştu ve bağlantı yavaşladı, para ödeyen kullanıcılara giriş hakkı tanıyıp, bedava kullanıcıları bekletirdim.

Peki bu sosyal medya sitesi neyi sağlardı? Öncelikle bir mesaj uygulaması, Whatsapp gibi bir özellik eklerdim. Zaten bu özellik hemen hemen bütün sosyal medya sitelerinde var Twitter’in “private message”ları, Instagram’ın “direct message”ları ve Facebook’un “messenger”‘ı gibi. Ama bu özellik Whatsapp gibi ana özellik değil diğer sosyal medya siteleri gibi bir yan özellik olurdu.

Bu sosyal medyanın ana özelliği Instagram gibi fotoğraf paylaşma platformu olurdu ama Facebook’ta olduğu gibi gruplar da olurdu. Aynı zamanda Instagram gibi sadece fotoğraf değil yazı da paylaşabilirdiniz.

Bu siteye üye olmak için sadece email hesabınız ve şifreniz yeterli olurdu. Siteye girdiğinizde isterseniz gerçek isminizle isterseniz de bir rumuzla sosyal medyayı kullanmaya başlayabiliridiniz. Tabii ki rumuz kullananlar sitenin bir kaç özelliğini kullanamayabilir, mesajlaşma ve gruplar gibi özellikler için gerçek adınız ve soyadınız gerekirdi. Sonuçta birine özel bir mesaj attığınızda karşınıza Ali Aliahmet yerine KaranlıkBüyücü97123 çıkması sizin de hoşunuza gitmeyecektir veya bir gün uyanıyorsunuz ve kurmuş olduğunuz grupta milyon tane aynı isimden var.

Ama gizliliğinizi korumak istiyorsanız hesabınızı gizliye alıp sadece sizi takip eden insanlara isminizi gösterebilirsiniz. Bu sistemin çalışması için rumuz kullanan kullanıcıların isminin yanına küçük bir ünlem gizli hesabı olanların isminin yanına da küçük bir tick koyardım.

Insanları para vermeye davet etmek için ilk bir ayı bedava reklamsız yapardım. Aynı zamanda sitede pöpüler olan kullanıcılara para kazanma yolu da sağlardım. Mesela bu pöpüler kullanıcıların paylaştığı yazı ve fotoğraflarda özel reklamlar çıkartıp bu reklamlardan kazanılan paranın bir kısmını bu hesabın sahibine verirdim. Para ödeyen kullanıcılar için de kullanıcın harcadığı zamana bağlı olarak hesabın sahibine para öderdim.

Kısacası Instagram’ın fotoğrafları Twitter’ın tweetleri Facebook’un grupları Whatsapp’ın mesajlaşması ve Youtube’un (daha doğrusu Google’ın) AdSense sistemini, bu sistem yukarda bahsettiğim fotoğraflarda çıkan reklamlardan biraz pay kazanma sistemidir, birleştirip bir siteye koyardım ve bu sitede reklamları kaldırmak için para ödeyebilme yolu koyardım. Bence bu sosyal medyayı herkes kullanmazdı çünkü zaten bunların hepsinin ayrı ayrı yapıldığı siteler var ve inslar bunları kullanmaya alışık. Ama az bi kullanıcısı olunca bu sosyal medya daha güzel çalışır o yüzden az kullanıcı da yeter.

(Visited 62 times, 1 visits today)