Yeni Bir Yıl Yeni Umutlar Demek

2020 tüm dünya ve ülkemiz için çok zor geçti. Pandemi nedeniyle mart ayından beri hayatımız çok değişti. O yüzden bu sene yeni yıla, geçen yıllara göre çok daha fazla umutla giriyoruz. Benim 2021’de olmasını istediğim birçok dileğim var.

Birincisi bir an önce pandeminin son bulmasını diliyorum. Artık evde kalmak zorunda kalmayalım, anne ve babalarımız işlerine, bizler de okullarımıza bir an önce kavuşalım. Arkadaşlarımı, okulumun bahçesinde oynamayı, öğretmenimin yanında olmayı çok özlüyorum. Parklarda, bahçelerde rahatça koşturmak; sinemaya, tiyatroya yeniden gidebilmek istiyorum.

İkinci dileğim dünyada hiç aç çocuğun kalmaması. Bazen televizyonda fakirlik nedeniyle yeterince beslenemeyen çocukları görüyorum. Onlar için çok üzülüyorum. Mesela Afrika’da bazı çocukların açlıktan kemikleri görülüyor. Bizim gibi yiyecek yemekleri yok, hatta temiz içme suyu bile bulamıyorlarmış. Annem ve babamla onlar için ne yapabileceğimizi konuşuyoruz. 2021’de açlık çeken hiçbir çocuk kalmasın, çocuklar sağlıklı beslenip gelişebilsin.

Üçüncü dileğim dünyada savaşlar olmasın. Çocuklar, savaşlar nedeniyle babasız kalmasın; insanlar ülkelerini terk etmek zorunda kalmasın. Suriyelileri görüyorum bazen sokaklarda. Kıyafetleri çok kötü, bazılarının ayakkabıları bile yok. Annemin dediğine göre onlar kendi ülkelerinde iken bu durumda değilmiş; hemen hemen hepsinin evleri, okulları, işleri varmış. Savaş çıkınca kaçmak zorunda kalmışlar. Bir de ben denizde botlarla kaçmaya çalışan insanlara da çok üzülüyorum. Bir sürü insan koca denizde, dalgaların arasında küçücük botlarda yurtdışına kaçmaya çalışıyor. Aralarında bebeklerin olduğunu görünce o kadar şaşırdım ki. Keşke o bebeklerin de ben ve arkadaşlarım gibi mutlu bir şekilde evlerinde büyüme şansları olsaydı.

Haydi 2021 gel ve sihirli bir değnek gibi hayatlarımıza dokun…

 

(Visited 57 times, 1 visits today)