Hands cradle Mother Earth against a starfield background. Environmental awareness and an acceptance of responsibility for the care of our earthly home showing here.

Yeni Bir Yuva

Teknolojinin gün geçtikçe yeni seviyelere ulaştığı günümüzde erişebildiğimiz şeyler gerçekten olağanüstü. Sahip olduğumuz imkanlar sayesinde yapabileceklerimiz gerçekten çok fazla. Elimizdeki fırsatlar o kadar gelişti ki insanlık dünyamızın ötesindeki yerleri bil keşfetmeyi sürdürüyor. Ancak sahip olduğumuz birçok küresel sorunu düşününce neden hâlâ bu problemlerle karşı karşıyayız diye düşünüyor insan.

“Eğer bir başka gezegeni Dünya’ya dönüştürecek gücümüz varsa; o zaman Dünya’yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.”. Neil deGrasse Tyson’un bu sözünden de anlaşılacağı üzere sahip olduğumuz kapasite, bir başka gezegeni dünyamıza dönüştürebilecek kadar etkili. İnsanlık için yeni bir yuva oluşturabilme imkanımız var. Durum böyle olmasına rağmen gezegenimizi ve tüm canlıları tehdit eden sorunlarla burun burunayız. Aslında başka bir gezegene yerleşmek yerine dünyamızın sorunlarını çözerek daha yaşanabilir bir yuvaya sahip olabiliriz.

Sahip olduğumuz kaynaklar ve güçle yeni bir Dünya’ya sahip olmak, yeni bir hayata adım atmaktır. Yeni bir gezegende, yeni kurallarla, yeni bir yaşama başlamak bizler için oldukça büyük bir değişiklik.  Ancak yeni bir gezegene yerleşmek kulağa ne kadar cazip gelse de böyle bir gezegen bulmak çok zor. Gelişen teknolojimiz sayesinde gezegenlerde aşırı atmosfer koşulları olduğunu gördük. Teleskoplarımızın gücünün artmasıyla daha uzağa bakmaya ve daha elverişli gezgenler aramaya devam ettik. Ancak gördük ki Dünya’nın sahip olduğu yaşam koşullarını başka gezegenlerde elde etmek gerçekten güç. Bunu sağlamak için gerekecek olan maddi güç ise oldukça fazla.

Halbuki önceden bahsettiğim gibi yaşanacak başka bir yer bulmaktansa şu an sahip olduğumuz değerli dünyamızı daha güzel bir yere dönüştürmek daha olanaklı. Bunun yanı sıra yeni bir gezegene gitmeye, orada koloniler kurup yayılmaya, ürünlerimizi uygun ortamlarda yetiştirmeye harcanacak olan para sağlanabilecek gibi bir miktara sahip olmayacaktır. Bu yüzden sahip olduğumuz kaynakları küresel sorunlarımızı çözmek için kullanmak başka bir gezegene yerleşmekten daha uygun olur. Küresel ısınmaya, kıtlık ve açlığa, savaşlara ve daha birçok soruna çözüm bulabilir; herkesin daha huzurlu ve daha mutlu olabileceği yaşanası bir dünyaya kavuşabiliriz.

Elimizin altında bulunan kaynakları yeni bir Dünya bulmak için kullanmaktansa şu anki dünyamız için kullanarak refah dolu bir dünya hayalini gerçeğe dönüştürebiliriz. Nasıl olsa teknoloji gelişimini sürdürüyor ve gelecekte sahip olacağımız yeniliklerle başka bir gezegen için olan arayışımızı sürdürebileceğiz. Bu nedenle şu anda yeni bir Dünya aramaktansa şu anki yuvamızı daha güzel bir hale getirmeliyiz.

(Visited 11 times, 1 visits today)