Yeni Çağ

Crispir-cas9 projesinin gelecekteki sağlık sorunlarına çözüm bulabileceğine inanıyorum lakin hepsi için bulabileceğinden şüpheliyim. Ne kadar umut vadeden bir proje olsa bile yine de her hastalığın çaresini bulabilmesi çok zor olacaktır; lakin zamanla tüm hastalıklara çare bulabilmesi imkânsız değildir. Şu anda dünyada bulunan birçok hastalığın çözümü bulunmamaktadır, bulunsa bile piyasaya sürülmemektedir; böylece birçok insan ölüme terk edilmektedir. Ancak bunların kökünden çözülebilme gibi bir ihtimal varsa kimsenin çeşit çeşit hastalıktan mustarip olmasına gerek kalmayacaktır. 

 Genler bizim kimliklerimizdir, biz doğmadan önce tamamlanan bu kimliklerimiz bizim için hayati önem taşımaktadır; ancak bazen kimliklerimizde hatalar oluşmaktadır. Bu hatalar biz doğmadan önce veya doğduktan sonra da oluşabilmektedir ve bu kusurlar bizlere çok zorlu anlar yaşatmaktadır. Peki ya bu kusurlarımız hiç olmasaydı? Kusurlarımızı, kusur olmaktan çıkarmak için de genomun çeşitli kısımlarında ekleme, çıkarma yapılması gerekmektedir. Bu durumda Crispir-cas9 teknolojisi kullanılması en iyi seçenektir. Genlerimizdeki sorunların kökünden çözülebilmesi üreme hücreleri üzerinde gen düzenlemesi yapmakla mümkün olabilmektedir. Üreme hücrelerinde yapılan değişiklikler nesilden nesile aktarılacağı için bu değişiklikler çok ciddi bir boyuttadır ve üreme hücreleri üzerinde düzenleme yapmak birçok ülkede yasa dışı bir konumdadır. Bu sorunlar dolayısıyla Crispir-cas9 teknolojisi bedensel hücrelere odaklanmaktadır. 

 İleride genler üzerinde değiştirilme yapılabilmesi yaygınlaşırsa mükemmel insan türlerinin bile keşfedilebileceği söz konusudur. Hiçbir kusuru olmayan insanların yaygınlaşmasıyla dünya yeni bir çağa ulaşacaktır. Bunun iyi bir sonucu olacağını düşünüyorum lakin insan türünün evrimleşmesiyle yeni sorunların çıkacağı da kaçınılmazdır. Bu sorunların en büyüğü de yeni sınıf kavramlarının oluşturulabileceği olacaktır. Dünyayı kötü bir yer yapan sınıf kavramları arasına eklenecek olan gensel sınıf kavramı diğer tüm sınıf kavramlarından daha ciddi bir durumdur. Para yerine genlerimizin kullanılacağı bu sınıf kavramı belki de biyolojiden ayrı olarak bizleri geriletecektir, lakin başlangıçtan itibaren eşit bir şekilde herkese aynı önem verilirse bu kavramın üstesinden gelinebileceği hiç kuşkusuz bir gerçektir. 

İnsan genleri mükemmel olmadığı gibi Crispir-cas9 projesi de mükemmel değildir. Değiştirilmek istenen gen yerine diğer genlerin bölgelerinde “hedef dışı modifikasyonlar” denilen mutasyonlara sebep olabiliyor. Bu sorun Crispir-cas9 projesinin iyice yaygınlaştığı bir yılda sıklaşırsa projeye olan güvenin sarsılabileceği de olasılıklar arasındadır lakin bize çok fazla yararı olan bu projenin yaptığı küçük hataların gözümüze batmaması gerektiğine inanıyorum. Çok büyük potansiyele sahip olan bu proje insanlığı çok farklı bir seviyeye getirecektir.  

 

(Visited 27 times, 1 visits today)