Yeni Dünya

Gezegenimizdeki yaşamdan memnun musunuz? Binlerce yıldır insanoğluna ev sahipliği yapan güzel gezegenimizin son zamanlarda fazlaca probleme de ev sahipliği yapmaya başladığını düşünmekteyim. Toplum sorunları bir yana dursun artık doğal yaşamla ilgili de oldukça ciddi problemler yaşanmaya başlandı. Eğer dünyayı yönetme şansınız olsaydı neler yapardınız?

Bir gün gelir de dünya lideri olursam, fazla ütopik yaklaşmış olabilirim, değiştireceğim çok şey olacağını düşünüyorum. Hatta o kadar fazla ki nereden başlayacağımı bilemiyorum. Şu sıralar Kuzey Kore’nin nükleer silah denemeleriyle dünyayı titretmesinden başlamak en iyisi, sanırım. Nükleerin enerji için kullanılması başlı başına doğa için bir sorun iken bunu ölüm saçan bir silah olarak kullanmak oldukça ciddi bir problem. Kimyasal silahların üretimi kesinlikle yasaklanmalı. Madem konunun ucu enerjiye dayanıyor buradan devam edelim ve nükleer ya da fosil yakıtların enerji için kullanılmasındansa güneş enerjisinin kullanılmasını sağlayalım. Tüm dünya ülkeleri enerji ihtiyacını güneşten sağlamalı ve bütün ülkelere bu zorunlu kılınmalı. Hatta Dünya’nın hiçbir sınırlı kaynağı (petrol, bor, madenler…) sömürülmemeli. Bunların kullanımı enerji dışında hayati önem taşıyan durumlarda sınırlı miktarda olmalı. Unutmamak lazım ki gezegenimiz de bir canlı ve hunharca sömürmemiz sonucunda bir gün  yok olacaktır. Bunun gerçekleşmesini istemiyorsak sınırlı kaynakları sömürmediğimiz gibi gezegenimizin ciğerleri olan yağmur ormanları, aslında her orman da diyebiliriz, korunma altına alınmalı hiçbir sebepten ötürü yok edilmemeli. Buna ek olarak doğadaki canlılar “spor” adı altında katledilmemeli, avlanma yasaklanmalı. Sadece besin elde etmek için sınırlı sayıda ve belirli hayvanların kesilmesine izin verilmeli çünkü ekolojik dengenin korunması açısından bunlar ciddi önem arz etmektedirler. Tabii, hayvanların katledilmesinin yasaklanmasından bahsetmişken savaş konusuna da değinmek istiyorum. Ülkeler arası savaşlar yasaklanmalı, ölüm hiçbir zaman çözüm getirmez. Evren, yaşamdan yanadır. Ölümün olduğu yerde her zaman problem vardır. Ülkelerin yöneticileri ortak bir çözüme varmak zorundadırlar. Bu noktada da devreye Dünya İnsan Hakları Mahkemesi giriyor. Günümüzde Avrupa’da benzer bir örneği var, neden bu dünya için de olmasın? Her ülkeden bir yargıçın bulunduğu bir mahkeme kesinlikle gerekli ve kesinlikle adil bir şekilde çalışmalı. Günümüzde yaşanan birtakım haksızlıklara orada yer olmamalı. Yargı her şeyden üstündür. Siyasi görevlilerin de dokunulmazlık hakları olmamalı. Herkes eşittir değil mi?

Biraz da tohumla ilgili konuşmak istiyorum. Aklıma gelen en önemli sorunları çözümlemeye çalıştım da tohumu unutacağımı sanmadınız herhalde. Dünya üzerinde tohumla ilgili ciddi sorunlar var. Birtakım ülkeler tarafından iyi tohumlar saklanıyor ve dayatlamalar sonucunda diğer ülkelere genetiğiyle oynanmış bir kez ektikten sonra bir daha kullanılamayan “tohumumsular” satılıyor. Dünya üzerindeki bunca sorunun arasında biraz daha masummuş gibi görünse de üzerinde durulması gereken ciddi bir mesele olduğunu düşünüyorum. Tohum bizim besin kaynağımızdır, yaşam kaynağımızdır. Ekonomik açıdan güçlü ülkeler onu başka ülkelere oyuncak misali oynayarak satamaz ya da orijinalinin kullanılmasına mani olamaz. Eğer dünyanın lideri olsaydım bunu kesinlikle yasaklardım.

Doğayla ilgili sorunlar, toplum sorunları ve anlat anlat bitmeyecek oldukça fazla sorun var dünyamızda. Ben sadece bu yazıyı yazarken aklıma gelen birkaç tanesine değindim ama eminim ki sizin de değinmek istediğiniz çokça konu vardır. Umarım ki günün birinde dünyamızdaki bu sorunlar kat kat çoğalmak yerine çözülürler.

 

 

 

(Visited 78 times, 1 visits today)