Yeni Dünya

Değerli Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları,

Bildiğiniz gibi son yıllarda ülkemizde ve dünyada ciddi bir sorun haline gelen  kuraklık ile hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor. Bu sorun, müdahale edilmemesi halinde önümüzdeki yıllarda temiz su kıtlığı getirme riskini taşıyor. Su kıtlığı ise tarım için daha az su kullanılması yol açar ve bu yemek kıtlığına yol açma riskini barındırıyor. Başka bir risk ise sonsuz bir kaynak olmadığı için suyun kirlenmesi ve yeteri sayıda olmaması sebebiyle kıtlıklar yaşanma ihtimali var.

 

Bizim, devlet olarak  bu sorun için bulduğumuz ilk çözüm şudur: Türkiye’de toplam su kaynağının %71,3’ünün tarımsal üretim için kullanıldığını göz önünde bulundurarak tarımda su kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi için çiftçilerin, suyun verimli kullanımı hakkında daha fazla eğitim alabilmesi için köylerde tarım eğitimi enstitülerinin açılması ve liyakatlı öğretmenlerin atanması. Çiftçinin tarım aletlerinin modernleştirilmesi ve çiftçinin modern ekipmanların kullanılması için eğitilmesi .Amacımız bu çözümler ile suyun daha verimli kullanılması ve tarım alanında daha az su ile daha fazla üretim yapılmasının sağlanması.

 

Bizim devlet olarak bulduğumuz ikinci çözüm ise:  Toplam su kullanımının %10,3’ünü oluşturan içme ve kullanma harcamalarını azaltmayı hedefliyoruz. Bu içme ve kullanma harcamaları şunları barındırıyor : diş fırçalarken suyu açık bırakmayı ,duş alırken veya el yıkarken suyu boş yere kullanmayı içeriyor. Bu sorunu, bu konu hakkında kamu spotu hazırlanması ve her televizyon,radyo,gazete,derginin zorunlu olarak yayınlaması  ile bu sorunu durdurmayı hedefliyoruz. Farkındalık yaratmak için halkın günümüzde çokça ilgi gösterdiği sosyal medya ve diğer popüler olan platformlarda zorunlu reklam verilmesi gerekiyor. Bu kamu spotular ile suyun boşuna kullanılmasını engellemek ve su tasarrufunu artırmayı hedefliyoruz.

 

Bizim devlet olarak bulduğumuz üçüncü çözümümüz ise:  Şu an ülkemizde bulunan birçok su kaynağı gemilerin petrol dökmesi ile içilemez ve kullanılamaz hale geliyor. Su kaynaklarına plastik veya herhangi bir yabancı maddenin atılması ile su kaynaklarımız kirleniyor ve kullanılamaz hale geliyor. Bütün bunları göz önünde bulundurarak çözüm olarak su kaynakları üzerinde olan  tüm ticari faaliyetlerin devlet tarafından denetlenmesi gerekiyor. Herhangi bir yabancı maddenin atılmasının 10 bin TL cezası var.

 

Değerli Vatandaşlarım, bu sunduğumuz çözümler ile  kuraklık sorununa kalıcı olarak bir çözüm bulup bu sorunu geride bırakmak istiyoruz. Biz, elbette sizin yardımınız ile  bu konu hakkında çözümlerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Hepimizin emekleri ile kuraklık sorununu çözüp aydınlık geleceklere emin adımlarla yürümek istiyoruz.

(Visited 35 times, 1 visits today)