Yeni Kurallı Yaşam

Hayatımızda istemediklerimiz, ya da bu da olsa daha da mutlu olurdum, dediğimiz bir sürü şeyler vardır. Her insanın kendi belirlediği yeni bir hayatta illaki yaşamak ister. Orada mutlu bir yaşam sürdürmek, belki şu anda yaşadığından daha zahmetsiz ve kolay bir hayat içinde olmak ya da belki de şu an çok istediği ama ulaşamadığı şeylere çok daha kolay bir şekilde erişebilmek. Kim istemez ki kendi hayalinde oluşturduğu bir hayatı yaşamayı?

Ben kendi istediğim dünyada yaşasam şu andan birçok şeyi kaldırıp yerine biraz daha iyi bir şekilde olmasını isterdim. Bunlardan birkaçı dünya üzerindeki kadınlara, çocuklara, hayvanlara sağlanan eşit hak, savaş kelimesinin insanların aklının ucundan bile geçmemesi eğitim ile alakalı iyi yönde birtakım değişiklikler ve geleceğe dair daha iyi ve emin çalışmalar.

Teknoloji kullanımının her zaman yararlı yönde olduğu, kötü olan her şey için engellendiği, bilimin ilerlemesi için daima yardımda bulunduğu düşüncelerin olmasını isterdim. İstesek de istemesek de bir şekilde haberlerde duyup gördüğümüz çocuklara, kadınlara, hayvanlara kısacası tüm canlılara olan kötü davranışların engellenmesi ve herkesin herkesle eşit olacağı bir dünyada yaşama tanık olmak isterdim. Meslek sahibi olan insanların mesleklerini seçecekleri zaman para miktarı için değil, kendini ne şekilde ve nerde mutlu hissediyorsa, kendini nasıl daha iyi geliştirebileceğini düşünüyorsa orada çalışmalarına olanak sağlardım.

Günlük hayatımda ise en fazla sesin kuşların çıkarttığı, sessiz ve sakin bir yerde yaşamak, dört tarafını saran upuzun binalar yerine içinde huzur ve mutlu bir yaşamın olduğu bir yerde oturmak isterdim. Hayatı yaşarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım bir yaşam, kavga, gürültünün olmadığı, insanların huzur ve her zaman birbirine yardım ederken gördüğüm bir dünyada yaşamak fena olmazdı aslında. Sabah kahvaltısı için dalından topladığım domatesler, meyveler için ise ağacın dalından topladıklarım şimdiki yediklerimizden çok daha sağlıklı ve taze olurdu. Okul için ise sabahın köründen akşama kadar orada kalmak yerine belki daha az sürede dünyadaki tüm öğrenciler için sevebileceği, onlara öğrenmeleri için verimli bir yer olduğunu ve gerçekten de burası benim ikinci evim diyebileceği şekilde bir eğitim sisteminin olmasını isterdim.

İstediğim bu dünya hemen olabilir mi sizce? Ya da olsa bile uzun süre devam eder mi? Hiç sanmam. İstediklerimin hızlı bir şekilde ve yakın gelecekte olması çok zor şeyler. Olsalar bile bir şeyler ya da belki de insanlardan bu kuralları bozan illaki çıkar.

 

 

mutluluk ile ilgili görsel sonucu

(Visited 34 times, 1 visits today)