Yeni Nesil Coğrafi Keşifler

Uzay madenciliği, uzayda Dünya’ya yakın gezegenlerden değerli minerallerin araştırılması ve çıkarılmasıdır. Bu mineraller genellikle Dünya’da yüksek talep görmektedir ve bu nedenle uzay madenciliği çok kazançlı bir girişim olabilir. Uzay madenciliği, asteroitler ve diğer uzay nesnelerinden değerli kaynakları çıkarma sürecidir.

 

Bu kaynaklar uzayda yapılar inşa etmek, astronotlar için gerekli su ve oksijeni sağlamak ve roket yakıtı için hidrojen ve oksijen üretmek için kullanılabilir. Artan tüketim miktarı yadsınamaz bir gerçektir ve bununla birlikte kaynaklarımız da sınırlıdır. Kaynaklarımızı akıllıca kullanmazsak bu sorunlara yol açabilir. Önümüzdeki 50-60 yıl içinde antimon, bakır, kalay, çinko, gümüş ve kurşun gibi en yaygın kullanılan metallerden bazıları muhtemelen tükenecek. Madencilik ekonomimizin kritik bir parçası ve sahip olduğumuz madenler hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Bize iş sağlıyorlar ve ailelerimizi desteklememize ve işlerimizi büyütmemize yardımcı olan gelir elde etmemize yardımcı oluyorlar.

 

Dünya’da birçok ülke şimdiden uzay madenciliği girişimlerine başladı. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Rusya ve Japonya bu işin başını çeken ülkelerdir. Bu ülkelerin belirlediği maden bölgelerinin başında ise uydumuz Ay gelmektedir. Ay ile birlikte Mars ve Jüpiter’in arasında bulunan asteroid kuşağı ve Jüpiter’in kendisi kaynaklar açısından zengindirler.

 

Bilim adamlarına göre, Ay’da 1 milyardan fazla donmuş su kütlesi var. Yeryüzünde bulunan su, hidrojen ve oksijene bölünebilir ve bazı bilim adamları ondan enerji üretilebileceğine inanırlar. Bu, sudan nasıl enerji yaratılacağına dair en eski fikirlerden biridir. NASA’nın Ay’a yaptığı Apollo görevleri, ayın mineral bileşimi hakkında zengin bilgiler ortaya çıkardı.. Bu bilgi, bilim adamlarının ayın jeolojisi ve potansiyel kaynakları hakkında çok şey öğrenmesine yardımcı oldu. Odaklanması gereken en önemli şey Helyum-3, altın, platin grubu metaller, nadir toprak metalleri ve yüzeyin altındaki sudur. Topraktaki en önemli element, füzyon reaktörlerinde kullanılan helyum-3’tür. Elinizde toprağı kaldırırsanız, bu elementi bulabilirsiniz.

 

Güneş sistemindeki en büyük gezegendir ve büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşur. Gaz devi Jüpiter, Ay’ın 68.000 katı kadar Helyum-3 içerir. Dünya atmosferindeki elementler, %10 helyum, %0.3 metan ve daha az miktarda amonyak, hidrojen döteryum ve etan ile toplam kütlenin yaklaşık %89’unu oluşturur.

 

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalara göre, uzaydan getirilen madenlerde, Dünya çevresinde bulunan madenlerde olduğu gibi aynı madencilik prosedürleri kullanılacaktır. Madenler uzayda özel tekniklerle çıkarılacak ve ardından yeryüzüne indirilecek. Çıkarılamayan madenler, astronotların ve uzay araçlarının ihtiyaçları doğrultusunda uzayda uzay çalışmaları için kullanılacak.

 

Bu konuyla ilgili hala çok fazla tartışma var ve bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bu konunun önemi bizim için sadece ekonomik olarak değil, çevresel olarak da önemlidir. Eğer harekete geçmezsek, kaynaklarımız tükenecek ve kendimizi sürdüremeyeceğiz. Madenlerin çıkartılıp geri getirilmesi 10 yılı bulabilir. Madenleri uzaydan taşımanın nakliye maliyetinin yüksek olacağına dair spekülasyonlar var, bu yüzden şirketler bu maliyeti düşürmenin yolları üzerinde çalışıyor. Asteroitlerden veya diğer dış uzay nesnelerinden büyük miktarlarda cevher veya diğer kaynakları getirmenin veya uzay aracından metali Dünya tabanlı bir tesis gerektirmeyen bir şekilde işlemenin yollarını arıyorlar.

 

Diğer ülkelerde yeni coğrafi keşifler yapılmaya devam ediyor ancak maalesef ülkemizde coğrafya çalışması yok. Ülkemizde bu tür çalışmalara bu kadar büyük yatırım yapabilecek bir firma yok, bu yüzden böyle bir projeyi yürütmek zor olur. Ülkemizin mevcut durumu ele almak için çalışacağını ve olumlu yönde gelişmeye devam edeceğini umuyoruz.

 

 

(Visited 11 times, 1 visits today)