Yeni Nesil E-Kitaplar

Son zamanlarda popülerliği oldukça artan e-kitaplar günlük hayatta kitap okumamızı oldukça kolaylaştırıyor. Kitap okumanın ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. E-kitaplar da insanları okumaya teşvik ediyor. Aynı zamanda günümüz teknolojisine de ayak uydurmuş oluyoruz. Bu yeni nesil kitaplardan bahsedince her zaman akıllara basılı kitaplar geliyor. Hatta son zamanların tartışma konusu olarak gündeme ‘’Basılı kitapları mı, yoksa e-kitaplarımı tercih edersiniz?’’ sorusu geliyor.

 

Son zamanlarda kullanılan e-kitaplara bakarsak aslında görebiliyoruz ki insanlara yararı çok fazla. Örneğin; basılı kitaplar basılırken oldukça fazla kağıt harcanıyor fakat e-kitaplarda kağıt israfından kaçınılıyor. Böylece daha az kağıt kullanılmış olup daha az ağaç kesilebilir. E-kitapları istediğiniz yere götürebilirsiniz. Örneğin; uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, yanınıza alacağınız kitaplar size yük olabilir ama e-kitap kullanırsanız yanınıza bir tek onu almanız yeterlidir. Bunların yanı sıra e-kitapların basım aşaması olmadığı için maliyeti de basılı kitaplara göre daha uygundur. Ayrıca e-kitabınızı okurken önceden okuduğunuz bir bölümü de rahatlıkla bulabilirsiniz

 

Oldukça katkısı olan e-kitapların dezavantajları da yok değil. Basılı kitaplarda olduğu gibi sayfaları çeviremezsiniz, o yeni kitap kokusunu alamazsınız. Bazen insanlar böyle şeyleri gerçekten önemsedikleri için basılı kitapları e-kitaplara tercih ediyorlar. Ayrıca e-kitapları okurken uzun süre ekrana bakmaktan gözleriniz yorulabilir ya da ağrı yapabilir. Bazen bu okuduğunuz şeyi anlamamanıza veya daha az şey kavramanıza neden olabilir. Bunların yanı sıra e-kitap okuyucularının en büyük sıkıntısı şarj problemi olsa gerek.

 

Avantajları ve dezavantajları dışında aklımıza bir soru daha geliyor. Teknolojinin de gelişimiyle son zamanlarda kullanımı oldukça artan e-kitaplardan sonra ‘’ Kütüphanelerin gelecekte hayyatta kalma şansı var mı?’’. Son beş yılda kütüphaneye giden insanların sayısı oldukça azaldı. Bu durumda e-kitapların etkisi de büyük. Bana kalırsa insanlar gelecek yıllarda daha çok e-kitap kullanmaya başlayacak. Özellikle yeni nesil bilgisayar başından ayrılamazken ve kitap okuma oranları da gittikçe düşerken e-kitap uygulamalarının insanlara büyük bir katkısı olacağını düşünüyorum. Kütüphanelere gelirsek de son zamanlarda ülkemizdeki kütüphane sayısının azalmasında da anlayacağınız üzere kitap okuma oranı da düşüyor bu nedenle insanların okuması için kütüphaneler yerine artık e-kitapların tercih edildiğini görüyoruz.

 

(Visited 38 times, 1 visits today)