Yeni Okul Yeni Başlangıçlar

Yeni okul her öğrenci için yeni başlangıçlarla doludur ki benim için de öyleydi. Bu okuldan öne ortaokul ve ilkokulda hep aynı okulda olmuştum ve sanki orası benim için ev haline gelmişti. Bu okula ilk başladığım günlerde alışma ve duruma uyum sağlama konusunda biraz zorluklar çekmiştim bu yüzden.

Bu okula ilk başladığım gün aslında umduğumdan daha az sorunlu olmuştu dersleri saymazsak çünkü zaten 48 tane hazırlık vardı ve yaklaşık 10 tanesi de en az 3-4 yıllık arkadaşlarımdı. Arkadaş konusunda çok sıkıntım olmamıştı. Dersler konusunda ilk başta biraz aslında baya zorlanmıştım ilk ay çünkü İngilizce seviyem çok gelişmiş değildi ve derslerin Türkçe işlenmemesine alışık hiç değildim. Öğretmenlere de alışık olmadığım için de derslerde çok rahat olamıyordum ve konsantre bozukluğum oluyordu. Teneffüsler  böyle değildi ama okulun başında hep Mert ile takılıyordum çünkü o da benim gibi hiç okulunu değiştirmemişti ve aynı okuldan geliyorduk.

Yeni kişilerle tanışmak da biraz sıkıntılıydı çünkü çoğu kişi aynı okula devam etmişti ve 8.sınıftan beri birbirlerini tanıyıp rahatlardı. Var olan bir düzenin içine girmek ilk başta zorlayıcıydı. İlk tanıştığım kişi bu okuldan Selen idi onla sırada tanışmıştık ve okulda yeni olanlarla arkadaşlık kurmak daha kolay olacağını fark ettim ve öyle yaptık Mert ile. İlk başta bizim sınıftan hiçbir kişi ile takılmıyordum Mert yan sınıfta diye sadece yan sınıftan olanlarla yakınlaşmıştım ve okulun başında hatta direk o sene bizim sınıftaki çoğu kişiyi de sevmiyordum. Aynı kafadan olan sayılı kişiler vardı ama yan sınıf baya eğlenceliydi gerçi bu sene fark ettim bizim sınıf da baya iyiymiş keşke daha önceden fark etseymişim.

Derslere gelecek olursak ders işleyişine uyum sağlamak baya zordu ilk başta bu yüzden de çok sıkılıyordum bazı şeyleri anlamayınca sonra bir gün Boran ile tanıştım yanıma oturdu sonra dersler benim için baya büyük bir ölçüde değişti. Sıkılınca onunla bir şeyler yapıyorduk derste açıkçası ve  böylelikle her ders daha eğlenceli gelmeye başlamıştı. Sorunum olunca ona soruyordum ya da o bana ve dersleri daha kolay anlamaya başlamıştım tabii çoğu zaman dersleri dinleyemediğim oluyordu ama bunları da evde video izleyip not alarak çalışıp arayı kapatıyordum ya da öyle düşünüyorum.

Bu okulun başında ne kadar her alanda zorlansam da arkadaşlarımla ve öğretmenlerimi tanıyarak bu sorunun üstesinden geldim ki bu bence tek bende değil her yeni okula başlayanlar için böyle olmuştur. Eğer içime kapanık biri olsaydım bu kadar kolay adapte olmazdım okula o yüzden bence yeni okula başlayıp uyum sağlama sürecinde arkadaşların çok büyük bir etkisi var.

(Visited 88 times, 1 visits today)