YENİ TEKNOLOJİK ÇILGINLIK: DRONE

Küçükken babama en çok aldırdığım şey, uzaktan kumandalı arabalardı.Sonraki dönemlerde arabaların yerini helikopterler sonra da dronelar aldı. Büyük keyifle oynadığım bu dronelar sadece eğlence aracı olarak değil birçok alanda kullanılıyor.

Dronelar üzerilerine takılan kameralar sayesinde video veya fotoğraf çekimi yapabiliyor. Bu da onların kullanım alanlarını belirleyen önemli bir özellik. Askeri alanda, polislerin trafik kurallarına uymayan sürücüleri tespit etmesine yardımcı olarak,magazin gazetecileri tarafından ünlülerin çekimleri için dronelar kullanılabiliyor.Ayrıca bazı şehirlerin kuş bakışı çekimleri yapılıp bu şehirlerin tanıtımlarının yapılabildiği internet siteleri var.Geniş arazilerin haritalarının çıkarılmasında dronelar kullanılmaktadır. Mısır piramitlerinin dronelarla tüm fotoğrafları çekilerek üç boyutlu simulasyonları oluşturulmuş böylece daha iyi araştırma yapabilme imkanı yaratılmıştır.Tarım alanında tohum ekebilen,kapılara kargo getirebilen dronelar var.Güney Kore Kış Olimpiyatlarında 1258 dronun yer aldığı bir drone gösterisi düzenlendi ve Guinness Dünya Rekoru kırıldı. Sadece bilimsel olarak dronelar kullanılmıyor. Milano moda haftasında, ünlü bir markanın defilesinde, ürünleri dronelar sergiledi.

Dronelar sayesinde hayatımızın daha kolaylaştığını kabul etmek gerek. İleride de daha birçok alanda dronelar bize yardımcı olacak gibi görünüyor.

(Visited 38 times, 1 visits today)