Yeni Türk Kimlikleri

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere şu aralar oldukça merak edilen ve yakında tüm Türkiye’nin sahip olacağı çipli kimlik kartı hakkında bilgiler vereceğim.

Öncelikle yeni kimliğimizi alabilmemiz için yanımızda nelerin olması gerekiyor?

  • Son 6 ay içinde çektirilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Eski nüfus cüzdanınız veya fotoğraflı nüfus cüzdanı yerine geçen bir belge (sürücü belgesi, pasaport, Türk silahlı kuvvetler kartı,evlilik cüzdanı, avukat kimlik kartı,sarı basın kartı, öğretmen kimliği, hakim savcı kimlik kartı, eğer hiçbiri yoksa muhtarlıktan bir belge).

2016 yılında sadece Trabzon ve Burdur gibi pilot illerde başvuru yapılabiliyorken, 2017 Ocak ayı itibariyle bütün illerde başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Yeni çipli kimlik kartlarımız ulusal standartlara uygun ve oldukça güvenli bir yapıya sahip. Birinin bizi kopyalaması, imzamızı taklit etmesi mümkün olmayacak. TÜBİTAK’ın söylediğine göre, çipli kimlik kartlarının kopyalanması, hack edilmesi mümkün olmayacak. Bu çiplerin, kredi kartları ve telefon SIM kartlarının çiplerinin birleştirilmesiyle elde edildiğini de belirtmek isterim.

Yeni kimlik kartları için 15 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak bu kimlik kartlarının ömrü 10 yıl. Yani 10 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor.

Kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren kimlik kartlarına geçişe ilişkin Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yeni bir aşamaya geçildi. Buna göre, Nüfus Hizmetleri Kanun’unda yer alan “nüfus cüzdanı” ibareleri “kimlik kartı” şeklinde değiştirilerek çipli kimliklere geçişin önü açıldı.*

Sistemin teknolojik altyapısının oluşturulmasına yerli üreticiler ve onların kabiliyetleri de önemli katkılarda bulunuyor. Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi. Kamunun elektronik imza ihtiyacını karşılamak için üretilen Milko, aynı zamanda çipli kimlik kartlarını kolayca okuyarak ihtiyaç duyulan bilgilerin dijital ortama aktarılmasını sağlayacak.**

Çipli kimlik kartı bence oldukça başarılı. Tabi içerisinde önemli şeylerin bulunması bir bakımdan rahatsız edici. Düşünsenize, kartınızı kaybettiğinizde her şeyinizi kaybetmiş gibi hissedersiniz. Ayrıca kimlik kartını almak için para verilmesini doğru bulmuyorum. Sonuçta bu bizim isteğimiz dışında gerçekleşen zorunlu bir olay. Kalabalık ailelerin de olduğu düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!!!

  •  *   http://www.ahaber.com.tr/galeri/turkiye/iste-yeni-cipli-kimlik-kartlari/4
  • **   http://www.ahaber.com.tr/galeri/turkiye/iste-yeni-cipli-kimlik-kartlari/4

çipli kimlik kartları ile ilgili görsel sonucu

(Visited 490 times, 2 visits today)