Yeni Yardımcımız

Günümüzde gelişen teknoloji ile ortaya çıkan ´´drone´´, dünyanın her yerinde kullanılmaya başlandı. Türkiye´de de dronlar, şimdilik trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri tespit etmede kullanılıyor. Ama bu dronları başka hangi alanlarda kullanabiliriz? İşte birkaç örnek ve nedenleri:

1) Kargoda Kolaylık ve Daha Hızlı Ulaştırma                                                                                                              Kargo sektörüne olan talep, gün geçtikçe artıyor ve bunun beraberinde aşırı kara ve deniz trafiği ve hava kirliği gibi bazı sorunlar getiriyor. Hava kirliliği bir yana aşırı kara ve deniz trafiği kargonun alıcısına ulaşma süresinin uzamasına yol açıyor. Ama kargo için dronlar yeni bir alternatif yol olabilir. Dronlar doğayı kirletmemekle beraber havadan yol alıp trafiğe sebep olmadığından kargo sektöründe rahatlıkla kullanılabilir.

2) Sınavlarda Kopya Tespiti                                                                                                                                        Bazen sınavlarda öğrenciler düşük not korkusundan kopya çekebilmekte. Buna karşın öğretmenler kopya çekildiğinde bazen bu gözlerinden kaçabiliyor. Bu sorunun çözümü dronlardan geçiyor olabilir. Öğrencilerin dikkatini dağıtmayacak, sessiz ve üzerine küçük bir kamera yerleştirilmiş bir drone; bu sorunun üstesinden gelebilir.

3) Sahilde Yardımcı Cankurtaran                                                                                                                                Denize yüzmeye gittiğimizde her zaman o plajda bir cankurtaran bulunur. Onun görevi denizde yüzen insanların can güvenliğini sağlamaktır. Ama mükemmel bir cankurtaran diye bir şey yoktur ve onun da gözünden bir şeyler kaçabilir. Bu noktada suya dayanıklı ve bir kameralı drone kullanılarak gözden kaçan tehlikedeki insanlar daha kısa sürede kurtarılabilir.

4) Doğal Afetlerde Bina Hasar Tespiti                                                                                                                          Deprem, sel vb. doğal afetlerde tehlike geçtikten sonra binaların ne sağlam kaldığı çok önemlidir. Doğru yerlere doğru zamanda yardım ekiplerini ulaştırmak, insanların can güvenliği açısından önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü yıkılmış veya hasar görmüş binalar insanların canlarını tehlikeye atmaktadır. Hızlı ve dayanıklı bir drone ile binaların hasar tespiti çabucak yapılabilir, daha çok insanın canı daha kolay kurtarılabilir.

5) Yer Değiştiren Güvenlik Kamerası                                                                                                                          Normal güvenlik kameralarının şimdiki işlevleri sadece sağa sola dönmekle ve hep aynı bölgeyi kontrol etmekle sınırlı olup bazen yetersiz kalabilmektedir. Bir drone düşünün, ama normal bir drondan öte bu dronun pil ömrü diğer dronlara göre daha fazla, ayrıca diğer dronlardan daha hızlı ve çok iyi bir kamerayla gelişmiş donanımlara sahip. Bu dronun belli yerlerde istasyonları var, ve her zaman kamerasının kaydettiği görüntüleri inceleyen bir görevli bulunmakta. Drone kamerasına yakalanan tüm suçlular bu dronla gizlice takip ediliyor. Bu drone, her yüz metrede bir ilgili polis karakoluna sinyaller gönderiyor ve bunun sayesinde maharetli suçluların yeri bile kolayca tespit edilebiliyor.

Yukarıdaki tüm örnekleri bir arada değerlendirip dronların gelecekte gerçekten de hayatımızda önemli bir rol oynayacağını söylersek yanlış olmaz. Ayrıca dronlar için gelecekte bir sürü yeni yeni kullanım alanı bulunacağından hiç şüphem yok doğrusu. Kim bilir gelecekte neler olacak?

                                                                                                                                   

 

 

 

(Visited 23 times, 1 visits today)