Yeni Yaşam Yeri

Hiç Dünya dışında bir yerde yaşama hayaliniz oldu mu? Olduysa ne güzel. Hayal gücünüzün geniş olduğu anlamına geliyor . Bu hayal için öncelikle çok araştırma yapmak gerekiyor. Hangi gezegenler yaşamaya el verişli, hangi gezegenler Dünya’daki insanlar için yeterlidir, hangi gezegenlerde insan rahatça nefes alıp verebilir? Bu soruların cevabını bulmak için araştırma yapmak gerekiyor. Araştırmaları yaptıktan sonra , soruların cevaplarını bulduktan sonra hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz .

Dünya dışında yaşama hayali zevk de olabilir ihtiyaç da olabilir.  Yaşadığımız dönemde bilim adamları başka gezegenlere yerleşmenin mümkün olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getiriyor . Bunun nedeni ise küresel ısınmadır. Küresel ısınma , karbondioksit gibi ısıyı tutan gazların atmosferde artmasıyla oluşan ve atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğunu düşünülen sera etkisinin sonucunda  da , Dünya üzerinde yıl boyunca kara , deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Ama bence küresel ısınmayı kaçarak değil , insanları uyararak , yazıları asarak , küresel ısınmanın nedenlerini büyük bir şirketle birlikte paylaşmak gibi şeylerle bence küresel ısınma düzeltilebilir. Tabi bu dediklerimi insanlar yapmaya çalışıyor fakat gelişme olmuyor gibi gözüküyor . Gelişme olmadığını gördükleri için diğer insanlar da küresel ısınmaya sebep olcak şeyleri yapan insanları uyarmıyor. Bu çok kötü bir durumdur .

Küresel ısınmanın nedenlerine gelirsek en önemli nedeni nüfus artışı ve buna bağlı enerji tüketimi, toprak kullanımı , uluslararası ticaret ve ulaşım gibi diğer insan aktivitelerindeki artış ile sanayinin gelişmesidir. Küresel ısınmanın sonuçları ise buzulların erimesi , denizlerin su düzeyinde yükselmesi, yağmur miktarındaki sağanak şeklinde yağışlarda artış , fırtına ve sel hasarlarının artması , buharlaşma miktarındaki artış   ve  en önemlisi kuraklıktır.

Bilim insanları küresel ısınmanın artacağını ve bu artışın insanları çok kötü etkileyeceğini söylüyor . Bazı insanlar başka gezegene geçiş yapmayı çözüm olarak buluyor. Fakat bu çözüm değil, kaçmaktır. Kaçmak yerine herkes herkesi uyarsa, küresel ısınma nedenlerini ve sonuçlarını herkes bilse bu iş çözülebilir diye düşünüyorum. Çünkü zaten yerleşicek bir gezegen bulmak asırlar sürer diye düşünüyorum . Ama insanları uyarmak bu kadar uzun sürmez. İnsanların yüzde sekseni bir hata yapınca sadece kendi o hatayı yaptığını düşünüyor ve umrunda olmuyor. Bu küçük hatalar büyüyüp insanları kötü etkiliyor. Damlaya damlaya göl olur deyimi bu olayı bir cümlede özetliyor.

Dünya dışına yerleşmek veya kaçmak  yerine herkes bilinçli bir şekilde davranınca bu durum düzelecektir. Kaçmak yerine mücadele etmek gerekiyor.  Küresel ısınma tehlikesi hızla büyüyor, etkileri daha çok hissedilecek! - Teknoloji Haberleri

(Visited 46 times, 1 visits today)