Yeni Yıl

2018’i acısıyla tatlısıyla bitirmek üzereyiz. Gün geldi kahkahalar ata ata güldük gün geldi ağladık. Bir çok kişinin hayatında yeni güzel olaylar oldu. Ama bazen de keşke bugünü hiç yaşamasaydık demek zorunda kaldık. İnsanların kendilerinden başka şeyler düşünmeden yaptıkları bazen hem magazinsel hem de toplumsal olarak olay oldu.

Mesela bunlardan biri hayvanlara yapılan işkenceler.Hayvanların ses çıkaramama ve onlara karşı gelemediği gerekçesiyle bir çok kişi hiçbir neden yokken hayvanlara işkence etti. Hatta bunun ilgi ve beğeni toplayacağını düşünüp bunu sosyal medyada paylaştı. Ama bu ters tepip linç yemeye hatta bazılarına dava açılmasına neden oldu. Kendi yetiştirip ünlü yaptığımız kişilerin bir papağana yaptıklarına çok değil 1 hafta önce tanık olduk hepimiz. Amacı ün içinken hapishanede buldu kendini. Peki bu cesareti nereden aldı o? Daha önceki hayvanlara yapılan eziyetlerde ağır bir ceza yaptırımı uygulamadığımızdan aldı tamamen. Eğer hapishaneye atılacağını bilseydi yapar mıydı? Ben hiç sanmıyorum. Ben ilk başta 2019’dan bunu bekliyorum. Hayvanlara yapılan eziyet ile insana yapılan arasında bir fark olmadığının hayvana yapılanların da insana yapılan kadar önemsenmesini istiyorum.

Gelelim diğer olaylara mesela kadın cinayetleri. Erkeğin kadından daha yüksek olduğunu düşünen bir kitle var karşımızda ve bu kitleye göre kadın eğer erkeğin kurallarına uymazsa, boşanırsa, aldatırsa kadını öldürmekte herhangi bir sıkıntı yok. Çünkü onlar kadını erkeğin kölesi olarak görüyor. Hatta onu geçtim tanımadığı bir kadını kıyafetinden dolayı eleştiren, laf atan, kadına şiddet uygulayan hatta onu geçtim kadının kendi rızası dışında kadına zorla bir şeyler yaptıran insanlar bile var ve tekrardan söylüyorum daha tanımadan kendilerinde bunu yapma hakkını görüyor bu kitle. 2017’den 2018’e kadar 285 tane kadın sırf bu sebeplerden hayatını kaybetmişti. 2018’de ise sadece şubat ayında 45 kadın, ilk 6 ayda ise 206 kadın ölmüş. Yani bu demek oluyor ki 2018’de kadına verilen değer düşmeye devam etmiş. 2018 yılında aslında bu iki konu da sosyal medyada gündem olmaya başladığı için insanlar bu konuda daha duyarlı olmaya başladılar.

Sonrasında ben her konusunda adaletsizliği değişmesini isterim. Özellikle hem ağlıkta hem de eğitimde dikkat etmemiz gereken büyük farklar var. Eğitimde köy okullarının olmaması olan okullarda da düzgünce bir eğitim verilmemesi hatta yakın yaşlardaki çocukların sınıf ve öğretmen olmadığı için beraber okumasına karşın şehirlerden özel okullarda öğrencilerin elinde bir sürü olanak var. Köy okullarında yıl geçtikçe azalsa da okula gönderilmeyen kendilerinden yaşça büyük insanlarla zorla evlendirilen kız çocukları da var. Sağlıkta ise bir çok hastalığın tedavisi parayla durumu olmayan insanlar ise bunu tabii ki karşılayamıyor bu durum ise bazı insanların ölmesine, yatalak olmasına yol açıyor ve ben artık bu haksızlıkların da kalkmasını istiyorum. Bunun üstüne yeni uygulamalar yapmak ne kadar zor olabilir ki biraz da bu konulara odaklanmalıyız bence.

Biraz da kendim için şeyler istiyorum sağlık,para,mutluluk,huzur gibi. 2018’de yaşamadığım şeyler değildi bunlar özellikle çok güzel arkadaşlıklar kurdum 2018’de. Her biri en yakınım oldu çok güldük, çok eğlendik, çok ağladık. Ailem hep yanımdaydı, sağlığım yerindeydi 2019’dan da bunları bekliyorum aslında kendim için. Hatta tek kendim için değil tüm canlılar için bunları bekliyorum. Dileklerinizin gerçekleşeceği musmutlu bir yıl olması dileğiyle…

(Visited 48 times, 1 visits today)