Yeni Yıl Geliyor

Koca bir yıl da hüzünle, mutlulukla, korkuyla, heyecanla bitti ve şimdi önümüzde yeni bir yıl ve umutlar var. Yılbaşını küçüklüğümden beri çok sevmişimdir. Yılbaşı ağacını süslemek, evi dekore etmek ya da yılbaşı için tatlılar yapmak beni hep çok mutlu etmiştir. Hele Noel Baba…Küçükken ailelerimiz tarafından varlığına inandırıldığımız ama sonra olmadığını öğrendiğimiz kişi. Hristiyanlık inancından ortaya çıkan Noel Baba, Odin’e dayanmaktadır. Odin’in, Sleipnir isminde uçan bir atı varmış. Etraftaki çocuklar Odin’in atı için, çoraplarının içine havuç ya da şeker koyup duvara asıyorlarmış. Odin ise çocukların yaptıkları karşısında onlara hediyeler  alıyormuş. Daha sonra ise Nicholaos, Odin’in yerini almış. Cömertliği ve iyilikseverliğinden dolayı, insanlar özellikle de çocuklar tarafından çok sevilmiş. Odin efsanesi ile Aziz Nicholaos’ ın kişiliklerinin birleştirilmesiyle yarı din ve yarı hayali bir karakter ortaya çıkmış.

noel baba ve ren geyikleri ile ilgili görsel sonucu

Yılbaşı ağacı süslemenin kökleri de çok eskiye gitmektedir. İnsanlar, ağaçlarını bereket getirmesi dileğiyle süslüyorlarmış ama Hristiyan din adamları,  insanlara bu yaptıklarından dolayı cehennemde yanacaklarını söylemişler. 19. yüzyılda İngiltere Kraliçesi Victoria ve kocası Prens Albert bu olay üzerine yılbaşı ağacının yanında fotoğraf çektirmişler ve bu fotoğraf gazeteye bastırıldığında artık yılbaşı ağacı bir noel geleneği haline gelmiş. Gelelim yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan hindiye, aslında bunun bir hikayesi yokmuş. Şükran Gününde  olan hindi, zamanla yeni yılda da pişirilmeye başlanmış ve yeni yıl geleneği olarak dünyaya yayılmıştır.

 • Ä°lgili resimsüslenmiş yılbaşı ağaçları ile ilgili görsel sonucu  Bazı ülkelerin ise kendilerine özgü gelenekleri vardır. Örneğin:
 • Japonlar, şans getirmesi ve kötü ruhları kovması için kapılarının önüne ip asıyorlar ve saat gece 00.00’da   gösterdiğinde mutlu bir yıl geçirmek için kahkaha atıyorlar.
 • İspanyalılar, yılbaşı için hazırladıkları 12 üzüm tanesini gece yarısında dilek dileyerek yiyorlar.
 • Avusturyalılar, Güney yarım kürede bulundukları için  yeni yıla denize girerek kutluyorlar.
 • Arjantin’de ise saat 00.00’da ayaklarını  bir adım ileri atıyorlar.
 • Çinliler ise evlerindeki kötü enerjiyi kovmak için köşe bucak temizlik yapıp, evlerini bitkilerle dekore ediyorlar ve çocuklarına kırmızı zarfların içinde şans parası veriyorlar.
 • Brezilyalılar ise tencere tava çalarak yeni yıla giriyorlar.

Dünyadaki ilginç yılbaşı gelenekleriKış mevsiminin en güzel yanıdır yağan karı pencereden seyretmek. Dışarıdan baktığımızda tüm kar taneleri gözümüze aynı gelir ama aslında öyle değildir. Kar kristalleri 100 milyon molekülden oluşuyor . Birbirlerinden farklı olmasının sebebi ise: Oksijen ve hidrojen atomlarının birbirleriyle kurdukları bağ ve bu bağların açılarına dayanır.kar taneleri ile ilgili görsel sonucu

Noel sözcüğü ise dilimize Fransızcadan gelmiştir. Fransızcada haber ya da yeni anlamına gelen ” Nouvelle ” kelimesinden türemiştir. Noel, çoğu Hristiyan ülkelerinde 25 Aralık  tarihinde kutlanır. 24 Aralık tarihinde ise Noel Arifesi kutlanır. Türkiye’de daha çok yeni yılın gelmesi kutlanırken, yabancı ülkelerde noelin anlamı onlar için daha farklıdır. Örneğin İsa’nın doğumunun ve doğudan gelen üç müneccimin İsa’ya hediyeler getirişinin gösterileri sergilenir. Caddeler, sokaklar, evler, alışveriş merkezleri… ışıl ışıl olur. Bu güzel ışıkları görüp de mutlu olmamak olur mu hiç ?

Ä°lgili resim

Benim için yılbaşının anlamı ise: Ailemle, akrabalarımla birlikte olduğumuz, birlikte yemek yediğimiz ve daha sonra tabii ki tombala oynadığımız bir gündür. Ve mutlaka yemekten sonra  yılbaşıyla ilgili bir film izleriz ve genellikle de bu “The Polar Express” olur. Bir başka yaptığımız şey ise: Herkes yeni yıl için dileklerini bir kağıda yazıyor ve bu dilekleri çam ağacına asıyoruz. Aralığın başında ise kura çekip, birbirimize hediyeler alıyoruz. Herkese şimdiden MUTLU YILLAR!

Kaynaklar:

 • www.indigodergisi.com
 • www.blog.jollytur.com
 • www.bilimgenetubitak.gov.tr
 • www.cicicee.com
 • www.bilgiustam.com

 

 

(Visited 76 times, 1 visits today)