Yenilenebilir Enerji Kaynakları Çözüm mü?

Güneş panelleri rüzgar türbinleri son zamanlarda devletler ve özel şirkeler tarafından çokça enerji üretim için kullanılmaya başladı. Yenilenebilir enerjinin faydaları neler ve buradaki artış küresel ısınmanın kötü etkilerini durdurabilir mi?

İnsanlar son yüzyılda o kadar fazla karbondioksit ve diğer öbür zararlı gazları saldı atmosferi deldi ve Dünyayı ısındırdı bunun en büyük sebeplerinden biri de yenilenemeyen enerjiyi kullanmış olmamız yani petrol kömür ve diğer karbon salınımı yapan enerji kaynakları.

Yenilenebilir enerji kaynakları öyle değil. Onların hiçbir atığı yok rüzgardan güneşten veya sudan aldıkları enerjiyi elektrik veya ısı enerjisine çeviriyor ve herhangi bir gaz salınımı yapmıyor. Tek negatif yanları ilk kurulumu birazcık tuzlu ama ondan sonraki dönemde bu tip enerji kaynakları kendilerini çok kolay bir şekilde amorti edebilir.

Yenilenebilir enerji küresel ısınmada anahtardır. Son yapılan araştırılmalara göre günümüzde enerjinin yüzde 79 petrolden sağlanıyor ve yüzde on dokuzu yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor. Buradaki bu büyük uçurumun olmasının sebebi dünyayı düşünmeyen büyük petrol şirketleri çünkü petrolün taşınması daha kolay ve dağıtımı çok daha kolay ayrıca kim daha fazla para harcamak ister ki?
Yapılan araştırmalara göre tam şu anda fosil yakıtları kullanmayı bırakırsak küresel ısınmayı kontrol altına alabiliriz. Eğer ki kullanmayı bırakırsak, bırakmaz isek kontrol altına alma olasılığımız yüzde 33. Aslında fosil yakıtları kullanmayı bırakmak çok basit dizel araba veya benzinli araba almak yerine devletin elektrikli araba almayı teşvik etmesi gerekiyor ya da petrol şirketlerine karbon vergisi kesilmesi gerekiyor. Böylece insanları ve özel şirketleri yenilenebilir enerjiye yönlendirmiş oluyoruz. Çünkü önümüzdeki en büyük engel daha çok para kazanmak isteyen özel şirketler ve onlarla beraber çalışan yozlaşmış politikacılar.

Çini örnek alalım mesela. Onlar dünyanın en büyük sanayi toplumlarından biri enerji resmen sömürüyorlar ama bu sırada yenilenebilir enerji anlamında birçok pozitif adım atıyor çünkü dünyayı korumalarını gerektiğini biliyorlar. Son verilere göre Çin 2019 da 60,4 GW’lık rüzgar enerjisini kullanmaya başlamıştı ancak 2020 de bunu 71,67 gigawatt a arttırdılar ve şimdiden hükümetin 2021 için belirlediği yenilenebilir enerji hedefini aştılar.

Amerika’da araştırmalara göre yenilenebilir enerji endüstrisini 5.2 milyar dolarlık sağlık harcamasını azaltıyor sebebi ise kötü hava kalitesi. Ayrıca 2.2 milyar dolarlık küresel iklim faydası sağladığını tahmin ediyor

Yenilenebilir enerji kaynakları daha istikrarlı bir fiyat –ta da çalışıyor çünkü petrol veya doğalgaz rezervdeki duruma göre fiyat biçiliyor ve bu yüzden stabil olmuyor ancak güneş patlamadığı veya rüzgar esmediği sürece elektriğin fiyatında da değişme görülmez.

Son olarak bu sene mevsimler çok farklıydı geçen yıllara göre birkaç gün önce fırtına vardı bugünse bahar havası vardı ya da genele baktığımız zaman Türkiye’de kuraklık var bunlarının hepsinin sebebi ise küresel ısınma işte bunların hepsine yenilenebilir enerji kaynakları ile dur diyebiliriz

 

 

(Visited 22 times, 1 visits today)