Yenilenebilir enerji kullanımı

Yenilenebilir enerji kullanımı küresel ısınmanın yarattığı olumsuzlukların önüne geçebilir mi? Bunu duyduğunuzda kafanıza birkaç soru gelebilir. Bunlardan bazıları yenilenebilir enerji nedir, küresel ısınma nedir ve küresel ısınma ne gibi olumsuzluklara yol açıyordur gibi sorular. Öncelikle yenilenebilir bir enerji, tıpkı isminde olduğu gibi, sürekli yenilenen ve tükenmeyen enerjidir. Bunun bir örneği güneş enerjisidir. Yenilenebilir enerji birçok şekilde elde edilebilir, güneş panelleri ile güneş enerjisi, rüzgar tribünleri ile rüzgar enerjisi ve su değirmeleri ile su enerjisi üretilebilir. Küresel ısınma ise dünyaya yayılan karbondioksit ve başka zararlı gazların oluşturduğu sera etkisinin kara, deniz ve havadaki sıcaklıkları yükseltmesidir. Peki küresel ısınmanın oluşturdu olumsuzluklar nedir? Küresel ısınmanın başlıca zararlarından biri buzulları eritip su seviyelerini yükseltmesidir, eğer bu devam ederse gelecekte bazı şehirler su altında kalabilir. Bunun dışında küresel ısınma kuraklık ve mevsim dengesizliği gibi şeylere de yol açabilir.

 

Peki yenilenebilir enerji kullanımı nasıl küresel ısınmanın önüne geçebilir? Öncelikle eğer yenilenebilir enerji kullanımı arttırılırsa fosil yakıtların kullanımı azalır. Fosil yakıtlar kömür, doğalgaz ve petrol gibi enerji kaynaklarıdır ve bunlar

yenilenemez. Bu yenilenemeyen kaynaklar kullanıldıklarında havaya zararlı gazlar yayarlar ve bu küresel ısınmanın en büyük sebeplerindendir. Fakat yenilenebilir kaynaklar doğada zarar vermediği için küresel ısınmayı arttırmazlar.

Yenilenebilir enerji sayesine hava temizlenmesi, enerjinin artması ve ucuz enerji gibi şeyleri de sağlayabilir. Eğer bütün dünya yenilenebilir enerjiye geçebilirse küresel ısınma büyük ölçüde azalır ama şu an yenilenebilir enerji kullanımı

bütün enerji kullanımının sadece yüzde yirmi üçü. Fakat tabii ki küresel ısınmayı önlemenin yenilebilir enerjiden farklı yöntemleri de vardır. Bunlardan biri otomobil yerine daha çok bisiklete binmektir böylece havaya daha az gar yayılır ve mutlaka otomobil gerekiyorsa toplu taşımayı tercih etmektir.

 

Ama bu yenilenebilir enerji nasıl üretiliyordur? Her türü için başka bir yöntemi vardır. Örneğin rüzgar gücü büyük türbinlerin pervaneleri döndürerek bir jeneratörü çalıştırır. Günel enerjisi güneş ışınlarının bir panele çarpmasıyla elde edilir ve su değirmenleri akarsu tarafından döndürülüp enerji üretir.

Yani evet, yenilenebilir enerji kullanımı küresel ısınmanın yarattığı olumsuzlukların önüne geçebilir. Ve birçok şekilde yenilenebilir enerji üretebiliyoruz. Fakat şu an yenilenebilir enerji kullanımı çok az olduğu için fazla yardım edemiyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji kullanımı kesinlikle arttırılması ve fosil yakıt kullanımı azaltılması gerekiyor. Böylece küresel ısınmanın önüne geçebiliriz.

 

 

(Visited 85 times, 1 visits today)