YENİSİ ESKİSİNİN YERİNİ TUTABİLİR Mİ?

Dünya başta sanayi devrimi olmak üzere 18. yüzyıldan beri aynı havada değil. Bunun nedeni ise yenilenemez enerji kaynaklarının kullanımı olmuştur.

Isınma, aydınlanma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için şuanlık enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Bunları yaparken kullandığımız enerji kaynakları ise ikiye ayrılıyor. Bunları; yenilenemez enerji kaynakları  ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak adlandırılmaktadır. Çağımızın en büyük problemi olan küresel ısınma, evlatlarımıza bırakacağımız olan temiz bir geleceği engellemekte ve eskisi kadar temiz olmayan dünyamızı daha da çok pisletmektedir. Bu kadar yenilenemez enerji kaynaklarından bahsettik peki ya çevreyi kirletmeyen, doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanamazmıyız? Burada oturup sadece yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı yazmak gibi kolay olmuyor bu kaynakları bulmak ve işlemek. Enerji şirketleri ucuz yenilenemez enerji kaynakları varken, pahalı ve işlemesi zor olan kaynakları işlemek onlara göre aptallıktan başka bir şey değil ki bence de haklılar. Bu kaynaklardan en önemlisi olan petrol  Edwin Drake’nin 1859 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Titusville, Pennsylvania’da ki evinin arkasından fışkırdığından beri kullanılıyor. Ne yazık ki petrol gibi bir kaynaktan alternatifi olmadan vazgeçilmesi pek te kolay değil. Mesela örnek vermek gerekirse her gün yatmadan önce ve günde 3 kere kullandığımız diş  macunlarımızın  neredeyse hepsinin içinde petrolün kraklenmesinden oluşan propan glikol bulunmaktadır. Bunlar göz önünde bulundurarak petrolün asırlardır dünyamız üzerine bıraktığı etkileri yenilenebilir enerji kaynakları ile önüne geçilmesi pekte olası değil. Bilim insanları her ne kadar geri dönülemez olan periyoda girmemize 10 yıl kaldığından bahsetsede ve bununla ilgili çalışmalar yapılsa da şu an ki verilerle geleceğimiz pekte aydınlık durmuyor. Küresel ısınmayı göz önünde bulundurarak yaptığı araçlarla çağımızın mucidi  olan Elon musk bile petrolden tamamen bağımsız olmamız için en az 20 yıl gerektiğini belirtiyor.

          Bloğumun konusu olan “yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı küresel ısınmanın önüne geçebilir mi?” sorusuna benim yanıtım hayır. Özetlemek gerekirse mucizevi bir şekilde uzaydan ve ya dünyadan petrolün yerine geçebilecek yeni bir alternatif çıkmadığı sürece  şu anlık küresel ısınma ile savaşabilecek yenilenebilir bir enerji kaynağı bulunmamaktadır.

(Visited 65 times, 1 visits today)