Yerçekimsiz Bir Ortamda Otel

Nasa, son günlerde internete yaş aralığı 24-55 olan insanların başvurabileceği bir form yayınladı. Ve bu başvurular 24 Mayısa kadar sürüyor. Aslında Nasa kendisinin bir deneyi için gönüllü 12’şer erkek ve kadın arıyor. Ve bu gönüllü olma işi de çok zengin olmayan çoğu kişinin katılmak isteyeceği bir deneydir. Niye mi? Çünkü 2 ay bir otelde sadece yatmak suretiyle kişi başına 18.500 Dolar veriyor, bu da yaklaşık olarak 100.000 TL. Yalnız tek sıkıntı şu yattığınız yerden kalkmamak, çünkü bu deney yapay yer çekimli ortamda olacağı için kalkmamanız gerekiyor. Fakat yemeği de yattığınız yerden yemek zorundasınız.

 

Bu kadar kolay para kazanmanın bazı zor geçinen insanlar için sinirlendirici bir şey olacağını düşünüyorum. Ve bu gibi insan üzerinde yapılan pek çok deney var ve çoğunun da insan psikolojisini etkilediği düşünülüyor.

NASA uzmanları, odada televizyon izleyebilecek ve kitap okuyabilecek kişilerin sıkılmamaları için kendilerine bir hobi bulmaları tavsiyesinde bulundu.

Araştırma için seçilen kişiler merkezde, alışma ve rehabilitasyon devreleri dahil toplam 89 gün geçirecek.

Gönüllüler, uzay mekiğindeki astronotlar gibi aşağı doğru altı derece eğimli olan yatakta ayakları baş hizasından biraz yukarıda olacak şekilde 60 gün yatacak.

(Visited 95 times, 1 visits today)