Yerdeki Yıldızlar

Sizden tamamen kendi dünyasında yaşayan bir çocuk hayal etmenizi istiyorum. Harf ve sayılarla arası pek iyi olmayan, çevresine uyum sağlayamayan, herkesin “yetersiz” gördüğü, farklı, keşfedilmemiş, özel bir çocuk.

Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar), yapımını Aamir Khan’ın üstlendiği disleksi hastalığı olan bir çocuğun hikayesini anlatan bir Hint filmi. Ishaan disleksi hastası bir çocuk fakat bunu ne ailesi ne de öğretmenleri fark edemiyor. Çevresindeki herkes onun yeterince zeki olmadığını düşünüyor. Öğretmenlerinin şikayetleri üzerine babasının onu yatılı bir okula yatırması ile başlıyor her şey. Ishaan bu okulda hiç olmadığı kadar mutsuz oluyor. Taki okula yeni bir resim öğretmeni gelinceye kadar. Bu öğretmen bu küçük çocuğun bugüne kadar gördüğü tüm öğretmenlerden çok daha farklı. Çünkü bu öğretmen çocukları yargılamıyor, destek oluyor; cezalandırmıyor, teşvik ediyor, onları dinliyor, hayal güçlerini özgür bırakıyor ve en önemlisi de her birinin diğerinden farklı ve özel olduğunu biliyor.

Film öğretmenlerin çocuklar üzerine etkisine ve eğitim sistemindeki yanlışlara harika bir biçimde değiniyor. Ezberci eğitimin ne kadar yanlış olduğunu, her çocuğun aynı hızda ve aynı şekilde öğrenemeyeceğini, herkesin aynı alanlarda yetenekli olması gerekmediğini, zorla yaptırılan her şeyin mutsuzluk ve başarısızlık getirdiğini çok güzel bir şekilde anlatıyor.

Bu filmi herkesin; özellikle de anne babaların ve eğitimle yakından uzaktan alakası olan kişilerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu filmde herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğine inanıyorum. Ayrıca eğer düşünce yapımızı filmdeki gibi değiştirebilirsek eğitimle ilgili problemlerin ortadan kalkacağına inanıyorum. Hatta bence bu film okullarda hem öğretmenlere hem de öğrencilere ders olarak izletilmeli. Çünkü bana göre bizim eğitim sistemimizdeki en büyük yanlış tıpkı filmde de olduğu gibi; çocukları henüz kendi yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfetmeden onlara tamamen yabancı konularla kafalarını doldurup eğer o konuya ilgisi yoksa da kocaman bir “başarısız” etiketiyle hayal güçlerini sınırlandırıyor olmamız.

Bence bu filmi izlenmesi gereken filmler listenize mutlaka koymalısınız. Çünkü filmi izlediğinizde hem disleksi hastalığını az da olsa anlayabilecek hem de her çocuğun ne kadar farklı olduğunu ve doğru bir eğitimle herkesin başarılı olabileceğini göreceksiniz. Ufkunuzu genişletmek için böyle bir deneyimi kesinlikle yaşamalısınız. Özetle bir şey kaybetmez hatta birçok şey kazanmış olursunuz. unutmayın ki her çocuk özeldir.

(Visited 152 times, 1 visits today)