YILBAŞI GELDİ

Bütün evleri renklendiren yıl başı için eve kurulan ağaçtır. Biz evde neşeyle kuruyoruz. bu yazıda da kurarken çektiğimiz resimleri göreceksiniz. Ama önce biraz geçmişe gidelim. Orta çağ Almanya’sın da her yıl 24 Aralıkta Kilise tarafından düzenlenen şölenlerde, bir ağaç Havva’nın Adem’e elma koparıp verdiği ağacı temsilen bir elma ile süslendi ve adına Cennet Ağacı dendi. Noel ağaçlarının kilise dışında ilk kullanımı 16 yüzyıl da 1570 yılında gerçekleşti. Bremen Loncası özellikle çocukları sevindirmek için küçük bir ağacı elma, fındık, hurma, simit ve kağıttan çiçeklerle süsledi.

Modern Noel ağaçları o zamanlar Almanya’ya bağlı olan Strazburg’ta 1500 lü yıllarda evlerde kullanılmak üzere, üzerinde herhangi bir süsleme olmadan yerel pazarda satışa çıktı.  Süslenmiş ilk yılbaşı ağacı 1510 yılında Letonya Riga’da satıldı.

16. yüzyıl başlarında Martin Luther karanlık gecelerde yıldızların parlamasından esinlenerek yılbaşı ağaçlarını mumlarla süsledi. Yılbaşı ağacı olarak köknar ağacı kullanılmaktaydı.

Önce ağaç kurulur.sonra ışık eklenir ve ardından süsler. Işık kapatılır ve 10 dan geriye sayılır. Alıntılarla yazılmıştır.

(Visited 53 times, 1 visits today)