Yılanlar ve Altıncı Duyuları

Merhaba, ben bu yazımda sizlere yılanları ve çok bilinmeyen bir özelliği olan altıncı duyuları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yılanlar altıncı duyuları ile kendi canlılığına büyük bir etki katıyor. Yılanın altıncı duyusu, burnu ile ağzının arasında yer alıyor. Yılanlar altıncı duyuları sayesinde, gördüğü hayvanların ve çevrelerindeki varlıkların ısısını algılayabiliyor. Tabiki bu duyusu sayesinde avınının yerini ve uzaklığını anlayarak onu kolayca yakalayabiliyor.

Yılanların başlıca ve en bilinen ayrıca en korkulan özelliği biz insanları sokması ve zehir salgılamalıdır. Yılanlar aslında sokmaz, ince ve sivri dişleri ile ısırırlar.  Yılan ısırdığı zaman dişlerinden zehir salgılar ve bazı yılanların zehiri öldürücü olabilir. Yılanın dili iki çatala ayrılmıştır. Yılan ve pek çok sürüngen hayvan, dilini kokuyu algılamak için kullanır ki bu duyu, kimi zaman onlar için görme duyusundan daha önemlidir.

Eğer bir yılan görürseniz hiç kıpırdamadan yerinizde durun. Çünkü yılanlar, biz insanların kendisine zarar vereceğini düşünerek, kendisini korumak amacıyla ısırıyor.

Eğer vahşi ormanlara gitmek istiyorsanız iyi bir araştırma yaparak tedbirli bir insan olup gitmelisiniz. Yoksa tedbir almadan giderseniz, benden söylemesi, yanlış bir iş yapmış olursunuz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Kaynak: İzlediğim belgeseller, www.ilgincseyler.net

(Visited 328 times, 1 visits today)