Yırtıcı Kuşlar

Yırtıcı kuşlar denilince benim aklıma şu üç tür geliyor: Doğan, kartal ve şahin. Bu üç yırtıcı kuş cinsi dünyaca bilinen bir cinstir ama avlanmayı çok seven kuşlardır. Bu üç kuş uzaktaki avlarını çok rahat görebilirler. Ayrıca birçok fotoğrafçı bu kuşları çekmek ister bu nedenle bazı fotoğrafçılar Fransa’da olan şahin tepesine gider ya da başka ülkelerdeki ilginç yerlere gider ve sadece birkaç güzel fotoğraf çekip gelir ve bu fotoğraflar çok değerli olur. Bu üç kuş türü bu yüzden pek çok insanın ilgisini çeker. Şimdi ben size şahin kuşlarını tanıtacağım. Şahin kuşları avlarını çok uzaktan görüp havada hızlıca  yere doğru dalış yaparak avını tek bir pençe darbesi ile avını etkisiz hale getirip afiyetle mideye indirir aynı bir oyun gibi avını yok eder diyebiliriz.

Şahinlerin 50 türü vardır. En duyulmuşlarından biri ak kuyruklu şahin. Bu kuş türü Türkiye’de sıklıkla Marmara Bölgesinde görülmektedir. Şahin kuşları Avrupa, Afrika ve Asya’da yaşarlar. Kuzey bölgede yaşayan birçok şahin kuşu sürü halinde göç yapar. Şahin kuşları genellikle 50-55 santim olur ama boylarından ziyade 100 yıl yaşarlar. Yuvalarını genellikle dağlara ya da yüksek yerlere yuva yaparlar çünkü dişi yavrular doğum yaparken rahat olmalılar. Zaten dişiler de şubat-mart ayı arasında ürerler ve doğum yaparlar ve sadece 3-4 yumurta bırakırlar. Bu yüzden dişi kuşlar yumurtlamazsa bazı şahin türleri ya da birçok şahin türü yok olur.

Sıra geldi kartallara. Kartallar diğer yırtıcı kuşlara göre daha iri ve daha güçlüdürler aynı zamanda kaslı bir bacak yapısına ve bir gagaya sahiptir. Güçlü ve eğri olan gagaları sayesinde avı kolay yakalar ve avını sivri olan pençelerini saplayarak onu kolaylıkla havada taşıyabilir. Gelişmiş gözleri sayesinde çok yüksekten açsa bile avını ya da uçtuğu yeri rahatlıkla görebilir çünkü küçük kafa tasına sahip olsalar bile çok büyük gözleri ve göz bebekleri vardır. Yuvalarını ağaçların tepesine yapmayı tercih ederler ama yuvalarını yaptıkları ağaçta yüksek ve geniş çaplı olacak. Buradan sesleniyorum eğer kartal kartalfotoğrafları çekmekte profesyonel değilseniz başınıza kötü şeyler gelebilir.

Sıra geldi doğanlara aslında doğanlar hakkında çok bildiğim bir şey yok ama bildiklerimi söylemekte zarar gelmez. Doğanlar gündüz avcılarıdır, gündüz avlanırlar ama iyi avlanırlar çünkü doğanlar hava direnci sayesinde havayı delik açar gibi yararlar ve aniden hızla düz bir çizgi gibi olur ve avını yakalarlar. Benim yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

(Visited 753 times, 1 visits today)