Yok Olacak Meslekler

Geleceğin meslekleri kuşkusuz ki bugünün bazı mesleklerini yok edecek. Her geçen gün belki de babamızın mesleği tarihe gömülüyor. Bunun en büyük nedeni teknoloji. Örneğin en son ne zaman ayakkabıcıya gidip kendinize bir ayakkabı yaptırdınız? Çoğumuz belki de hiç yaptırmadı…  Teknoloji beraberinde fabrikasyonu da getiriyor. Eskiden bir ustanın beş günde yaptığı el emeği göz nuru ayakkabıyı şimdi birkaç dakikada bir üretim bandından çıkarıyorlar. Bilmem siz hangisini tercih edersiniz ama ben ustanın emeğini tercih ediyorum.

Yukarıda verdiğim bir geçmişimiz mesleğinin yavaş yavaş yok olma hikayesiydi. Peki günümüz mesleklerinden hangileri gelecekte olmayabilir?

Pilotluk

Gelişen insansız hava aracı teknolojisi, aktif pilotların gelecekte işsiz kalmalarına neden olabilir. Zira makineler insanlardan daha az hata yaptığından, daha güvenli uçuşlar için kullanılmaya başlanabilir ve bu da bir gün pilotluk mesleğinin sonunu getirebilir.

Askerlik

Askerler vatanları uğruna savaşarak, ülkemizi canları pahasına savunan insanlardır. Maalesef günümüzde bile kör bir kurşuna şehitler verilmekte ve sonuçta insanlar evlatsız, babasız ve eşsiz kalmaktadır. Savunma sanayiinde baş döndürücü gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerden biri de savaşlarda daha az kayıp vermek maksadıyla, bilim insanları savaş robotları üzerinde hummalı bir şekilde çalışmaktadırlar. Can kayıplarını azaltmak adına yapılan bu çalışmalar bütün hızıyla sürmektedir. Kimbilir, gelecekte muharebe alanlarında robotları görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. 

Ben yukarıda sadece iki örnek verdim, ancak bunlara daha onlarcası eklenebilir. Unutmayın belki de ileride seçeceğiniz mesleği yapan en son insanlar sizler olabilirsiniz…

(Visited 83 times, 1 visits today)