Yorulmamak mı Unutmamak mı?

                     Yorulmak ve unutmak. Çoğumuzun neredeyse her gün yakındığı bir sürü durumdan sadece iki tanesi. Kesinlikle sizin hayatınızda da bir şeyi  unuttuğunuz ya da bir durum sonucunda yorulduğunuz zamanlar zor duruma girdiğiniz olmuştur. Peki size bir şans verseler. Deseler ki; yorulmak ve unutmak hepimizi zor durumlara sokuyor, elinizde bir güç olsa ve bunlardan sadece bir tanesini yapmama hakkınız olsa hangisini yapmamayı seçersiniz? Düşünün sizi zora sokan durumlardan birini kaldırabilme şansınız var ama hangisini seçeceksiniz, neye göre seçeceksiniz? Ben bu sorunun cevabını verirken hangisinin beni daha fazla zor duruma soktuğunu düşündüm. Bu sorunu cevabını öncelikle bireyse sonrasında genel olarak konuşmak istiyorum.

                     Öncelikle bireysel olarak cevap verecek olursam, unutmamayı ortadan kaldırmak isterimdim. Sorunun cevabını verirken zorlandım çünkü iki durumda beni yeri geldiğinde zora sokabiliyor. Ama unutmanın geçici olmadığını düşünerek bu cevabı verdim. Geçici derken ne demek istediğimi daha net bir şekilde açıklayayım. Eve acilen koşarak gitmelisiniz. Koşmaya başlıyorsunuz, gittikçe yaklaşıyor fakat aynı zamanda oldukça yoruluyorsunuz da. Çünkü enerji sarf ediyorsunuz. Yorulunca ne yaparsınız peki? Dinlenirsiniz, yani bu durumu kesinlikle ortadan kaldırabilirsiniz. Sadece süre gerekir, yani zamanınızı alır. İkinci durumumuz ise unutmakla ilgili. Annenize çok önemli bir şey söylemeniz gerekiyor. Ama bir türlü hatırlayamıyorsunuz. Annenize bunu en kısa sürede söylemelisiniz ama ne söylemelisiniz onu bilmiyorsunuz. Okuldan eve gelince düşünmeye başlıyorsunuz, yatana kadar düşünüyorsunuz aklınızdan çıkmıyor çünkü aklınızı kurcalıyor. O gece yatakta bile ne söyleyeceğinizi düşünerek uyuyorsunuz. Ertesi gün kalkıyorsunuz, durumda bir değişiklik yok. Aman neyse diyorsunuz çünkü bunu düşünmekten diğer sorumluluklarınızı düşünemeyeceksiniz. Okulunuza gidiyor ve ilk dersinize giriyorsunuz. Sonra dersin sonlarına doğru müdür yardımcısı kapıyı tıklatarak sınıfa giriyor ve öğlen sınıfça  gideceğiniz gezinin izin kağıdının velilerinize imzalatılmış bir şekilde verilmesini istiyor. O aklınızı tüm gün boyunca kurcalayan şeyi öğreniyorsunuz ama çok geç çünkü o günkü maalesef katılamayacaksınız. Bu durum şu şekilde de olabilirdi; siz annenize bir şey söylemeniz gerektiğini bile hatırlayamayabilirdiniz. Ama iki durumda da sonuç aynı olacaktı yani geziye katılamayacaktınız. Demek istediğim buydu. Yorulmanızı geçirebilirsiniz sadece zaman gerekli. Unutmanızı ise çoğunlukla geçiremezsiniz, bazı zamanlar aklınıza sonradan gelebilir ama bu elinizde olan bir şey değildir yorulmanızı geçirmeye göre. Şimdi bu sorunun cevabını bireysel olarak değil de genel olarak konuşmak istiyorum. Bu sorunun belirli bir cevabı olmaz. Kimisi benim tersime yorulmamak diyebilir. Niye mi? Çok basit, o kişi sporcu olabilir. Bir koşu yarışı sırasında hiç yorulmaz ve böylece hızını sürekli arttırır ve birinci olabilir. Akademik yönden kişiler de yorulmamak diyebilir. Çünkü bir sınava günlerce çalışırlar ve hiç yorulmazlar böylece sınavları çok iyi geçer.

Demek istediğim bu sorunun cevabını verirken günlük yaşantımıza ve hangisinin bizi daha zor durumda bıraktığına dikkat etmeliyiz.

(Visited 418 times, 1 visits today)