Yüz Tanıma Teknolojisi: Kolaylık mı, Zarar mı?

Yüz tanıma teknolojisi hayatımızın her anında önemli bir yer edinmiştir. Telefon, iş yeri giriş sistemleri, finansal  kurumlar, stadyumlar gibi birçok yerde kullanılmaktadır. Çoğu devlet yararlı bulsa da bazı devletler zararlı bularak kullanımını engellemeye yönelik yasalar çıkarıyor. Kullanımını engellemeye çalışan devletlerle aynı görüşteyim.

Person of İnterest, Black Mirror gibi dizilerin başlıca konuğu, Watch Dogs oyun serilerinin ana konusu  olan bu sistemin iyi ve kötü yönleri nelerdir? Parmak izi okuyucu sistemlerde yaşanan algılama problemleri, yüz tanıma sistemlerinde yaşanmamaktadır çünkü ne olursa olsun üç boyutlu noktasal yüz haritası değişmemektedir. Bununla birlikte iyi bir makyaj yüz tanıma sistemlerinin kandırılmasına olanak sağlarken, parmak izi okuyucu sistemlerin kandırılması için özel ekipmanlar gerekmektedir .Yüz verilerimizi akıllı telefonumuza, sosyal medya uygulamalarına veriyoruz. Peki ne kadar güvenli? Cevap hiç güvenli değil. Neden mi? Üç boyutlu yüz haritanız ve yapay zeka ile sanal ortamda siz olmayan siz yaratılabilir bu sayede adınıza alışveriş yapılabilir, para hatta kredi çekilebilir. Bu sistemin en yaygın olduğu ve sistemin en iyi kullanıldığı ülke olan Çin’de nüfusun neredeyse tamamı yüz tanıma sistemi ile izlenmektedir. Bir kişinin hayatına giren yakın arkadaşları, yaşadığı her şey, yediği her lokma kayıt ediliyor. Bunun suçluların 7 dakikada bulunması, kaçak araçların anında yakalanması gibi artı yönleri olsa da kişisel hayatın gizliliğinin olmaması her an takip edildiğini bilmek gibi eksi yönleri de var.   Okuma hızının bir saniyenin altında olması sayesinde  bazı ülkelerde pasaport sıralarının önüne geçebilmektedir. Bazı ülkelerde ise yüz tanıma sistemi ile otobüs, taksi, metro gibi ulaşım araçlarının ücretleri kartsız bir şekilde ödenebiliyor. Yolculuk başından sonuna kadar sistem sizi takip ediyor, yolculuk sonunda hesabınızdan ücret kesiliyor. Stadyumlarda çıkabilecek kavgalarda suçluları tanımlama için kullanılabilmektedir. Düşünün fanatiği olduğunuz takımın maçını izlemek    için stadyuma girdiğiniz anda kameralar A kişisi giriş yaptı şeklinde sizi kayıt etmektedir  Aynı şekilde A kişisi çıkış yaptı şeklinde sizi kayıt etmektedir. Eğer A kişisi giriş yaptı fakat A kişisi çıkış yapmadı şeklinde gözüküyorsa güvenlikleri bilgilendiriyor ve olası bir suçun önüne geçilmesi sağlanıyor.

Sonuç olarak yüz tanıma teknolojisi kullanılması iyi olduğu kadar kötüye kullanımı da kolay bir sistemdir. Bu teknoloji ödeme kolaylığı, suçluların 7 dakikada bulunması, kaçak araçların anında yakalanması gibi  yararları beraberinde getirse de her an takip edildiğini bilmek ve siz olmayan sizin yaratılabilecek olması akşam başınızı yastığa rahatça koymanıza mani olacak kadar da rahatsız edici olabilir.

 

Kaynakça:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42307966

(Visited 38 times, 1 visits today)