Yüz Tanıma Teknolojisi: Ne Getiriyor, Ne Götürüyor?

Yüz tanıma teknolojisi insan yüzünü teknolojiye tanımlamanın bir yoludur.Bu sistem bir kişinin fotoğrafına ya da bir videosuna bakarak, yüzünü karşılaştırarak ve veritabanını kullanarak bir eşleşme bulur. Bu teknoloji hızlıca kişisel kimliği doğrulayabilir.İnsanlar yüz tanıma teknolojisinin 10 yıl içinde her yerde özellikle de ticari alanda çok kullanılacağı düşünüyor. Bunun sebebi yüz tanımanın ticari işleri çok daha kolaylaştırabilecek olmasındandır.Yüz tanıma, kişinin yüzünde 80 nokta belirler ve bu noktaları birleştirerek kişinin kimliğini doğrular. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü‘ne  göre, yüz tanıma sistemlerinde, veri yanlışlığı görülme sıklığı 1994’ten bu yana, yarı yarıya azalmış durumdadır. Bu sistem parmak okuyucusuna benzer ancak bundan çok daha karmaşıktır.Yüz tanıma sistemleri yıllar geçtikçe daha da geliştirilmiş ve daha da güvenli olmuştur. Bu sistemin fiyatının da uygun olması güvenlik sistemi olarak kullanılmasını cazip kılmıştır.

Bu sistemin birçok olum yönü vardır. Mesela otobüs ve metrolarda daha hızlı kimlik doğrulama yapılmasını sağlar. Bu da toplu taşıma araçlarındaki uzun kuyrukların sonunu getirebilir. Sürekli kimlik, pasaport, ehliyet gibi belgeleri sürekli yanımızda taşımak zorunda kalmayabiliriz. Ayrıca günümüzde insanları en çok rahatsız eden konularından biri şifre unutmaktır şifre doğrulaması yapmak,yeni şifre almak önemli zaman kayıplarına yol açmaktadır yüz tanıma sistemleri gibi biometrik doğrulama sistemleri bu sorunu tamamen ortada kaldırabilir.

Bu programla polisler kayıp insanları daha kolay bir şekilde bulabiliyor. Alışveriş yapmak ya da yemek almak o kadar kolay bir hal alıyor ki ekrana bakman yetiyor. Ayrıca suçlu kişileri bulmak için de bu sistem kullanılıyor. Ancak bu sistemlerin iyi tarafları olduğu gibi birçok da kötü tarafı var: FBI’ın veritabanı suçluların ve hüküm giymiş insanların fotoğraflarını içeriyor. Bu her ne kadar güzel bir şeymiş gibi görünse de problemleri de var. FBI’ın veritabanı hiç hüküm giymemiş yada hiçbir araştırmada adı geçememiş 412 milyon insanın fotoğrafı bulunuyor. Bu durum kişisel gizlilik hakları üzerinde büyük bir tehdit oluşturuyor.

Facebook, Instagram, Google gibi şirketlerin veritabanları FBI’ın veritabanından daha büyüktür. Bu şirketlerin kendi yüz tanıma çözümleri vardır ve bu sistemler sürekli olarak geliştirilmektedir. Herhangi bir kişi bir Rus firmasının sahip olduğu findface uygulamasıyla sizin bir fotoğrafınız aracılıyla ev adresinizi, iş adresinizi ve sosyal medya hesaplarınızı bulabilir. Findface uygulamasından kendi verilerinizi silmek isterseniz bu uygulamanın premium hesabını satın almalısınız. Bu da aylık ücreti 8 dolar olan bir hizmettir!

İleri seneler de bu teknolojinin daha yaygın kullanılacağı ve daha da iyileşeceğini öngörmek mümkündür. Ancak bu yaygınlaşma yaşanırken insanların kişisel bilgilerini koruyacak yasalar ve uygulamaların geliştirilmesi gerekmektedir.

 

 

(Visited 56 times, 1 visits today)