YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİ

Yüz tanıma, bireyin yüzünü kullanarak kimliğini tespit veya teyit etme yöntemidir. Yüz tanıma sistemleri, fotoğraflardan, videolardan veya gerçek zamanlı olarak insanların kimliklerini tespit etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda kolluk kuvvetleri de polis noktalarında mobil cihazları kullanarak kimlik tespiti yapabilir.

Fakat yüz tanıma verileri, insanları işlemedikleri suçlarla ilişkilendirmek gibi hatalara yol açabilir. Yüz tanıma yazılımı, bilhassa Afro-Amerikanları ve diğer etnik azınlıkları, kadınları ve gençleri tespit etmekte kötü ve belli gurupları tanımlarken sık sık yanlış tespitler yapmakta veya hiç tanımlayamamaktadır.

 

Yüz tanıma teknolojisinin zararları : Bazı telefonlarda bu özelliğin hiç bir mantığı yok çünkü bazı telefonlar her insan yüzüyle açıyor ve fotoğrafla bile açılıyor. Yani hiçbir güvenliği yok ve  bu teknoloji bütün güvenlik koşullarını sağlamayacaksa hiç bir manası yok.

Yüz tanıma teknolojisinin yararları : Bazı telefonlarda ve aplicationlarda bu özellik çok iyi çalışıyor yani hakkını veriyorlar. Bütün güvenlik koşullarını çok iyi sağlıyor. Birçok güvenlik aşaması var. Kullanıcıdan başka kimsenin girme ihtimali yok. Hackerların bile bu güvenliği aşmaları çok zor.  Günümüzde bu özelliği neredeyse herkes kullanıyor. Çünkü şifreden daha kolay ve hatta ve hatta bu özellik artık daha da gelişti. Önceden şapka, gözlük gibi şeyler takamıyordunuz yani nasıl kaydederseniz öyle kullanıyordunuz. Şimdi ise şapka, gözlük gibi eşyaları çıkartmadan bile telefonunuz algılıyor ve bu özellik hem kolaylık hem de yeni bir güvenlik bakımından parmak izi, parola gibi özellikleri geçiyor ama bu özellikler bazı ülkelerde yasak hadi beraber onlara yakından bakalım

Ve hazır mısınız ama bazılarınız sevinecek bazılarınız ise üzülecek ve tek yasaklanan yer ABD Sanfrancisco’ da yasaklandı.

www.mepanews.com adlı siteden alıntı yapılmıştır.

(Visited 30 times, 1 visits today)