YÜZ TANIMA

Teknoloji günümüzde son sürat ilerlemektedir.Teknoloji ilerledikçe yeni parola sistemleri de gelişmektedir bunlardan biriside yüz tanıma teknolojisidir.

Yüz tanıma teknolojisini ilk yapan Dr. Sadi Vural, Japonya’da ilk yüz tanıma şirketi Ayonix’i kurmuştur bundan öncesinde zaten Apple’ın parmak izi Samsung’un iris tarayıcısı ve parmak izi sahipti.Bu yüz tanıma özelliği geldiğinde Apple İPhone X’de Face ID tasarladı.İlk aşamada yüzü algılaması biraz zordu ama bu geliştirilerek her şekilde yüzü algılayabilir hale geldi. Samsung’da iris tarayıcısı geliştirerek yüz tanımayı tasarladı ve böylece telefonlarda yüz tanıma teknolojisi başladı.Sonra bu özelliği uygulamalarda  kullanılmaya başlandı ve yüz tanıma teknolojisi her tarafta kullanılmaya başlamış oldu.

Ama bazı teknoloji adamları yüz tanıma özelliğinin tehlikeli olduğunu söylüyorlar.Aslında bu doğru çünkü bir insanın gözü kimlik haline  geliyor ve bu sayede bir kamera bize baktığında bile bizi hemen algılayabilir hale gelir ve bu sayede hackleme olasılığı yükselir.

Sonuç olarak yüz tanıma teknolojisi hem iyi ve hemde kötü ve sıkıntılı yanları vardır.

 

 

(Visited 21 times, 1 visits today)