Yüzüklerin Efendisi

Orta dünyayı kurtarmak için kötülükler efendisine karşı verilen savaşın üç bölüm halinde yazıldığı ve çekildiği olağan üstü bir hikayeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Destansı, görsel efektleri, kahramanları, kusursuz dünyanın yeniden hayata dönüşüdür. Cüceler, elfler ve insanlar olarak üç ırktan oluşur. Bunun dışında kendine özgü ırklar olan hobbitler, orklar mevcuttur. Frodo, Bay Bilboyla yaşayan kısa boylu, ayak ve elleri büyük,kıllı bir hobbittir. Hobbitler, neşeli, eğlenmeyi seven, küçük evlerde yaşayan şirin bir topluluktur. Bay Bilbo, macerayı seven, yaşlı bir hobbittir. Bir gün Gandalf adında ak saçlı, uzun boylu, erdemli, asalı Orta Dünyanın en güçlü büyücüsü, Bay Bilbo’nun evine gelir. Bay Bilbo’da bulunan yüzük, kötülüğün efendisi olan Sauron’un eline geçmemelidir. Gandalf, yüzüğü öğrendiği için gelmiştir ve Orta Dünyayı kurtarmak için yardım ister.

Sauron harekete geçmiştir ve Orta Dünya halkının bunu durdurması gerekmektedir. Bunun için de tek kurtuluş, yüzüğün Hüküm Dağı’na götürülüp bir an önce yapıldığı ateşe atılmasıdır. Gandalf, yüzüğü o dağa götürecek kişi olarak Frodo’yu seçer. Ancak, Frodo’nun bunu tek başına yapacak gücü yoktur. Yanına üç arkadaşını yani Sam, Merry ve Pippin’i alır. Sırasıyla, Cücelerden Gimli; Elflerden Legolas, efsanelerde anlatılan kırık kılıcı birleştirecek efsane kral Aragorn ve Ak Gandalf  ile yola koyulurlar. Böylece Yüzük Kardeşliği başlar. Amaçları birdir. Sauron için Orta Dünyayı mahvedecek güce sahip yüzüğü Hüküm Dağı’na ulaştırmaktır. Frodo ve Sam dağa tırmanırken karşılarına cezalandırılmış bir yaratık çıkar. Adı da Gollum’dur. Onun da amacı yüzüğü ele geçirmektir. Başlarına bir sürü olay gelir. Orglarla savaşırlar, Gollum’un oyunlarıyla baş ederler, yine de yılmadan yollarına devam ederler.

Küçük hobbitler tüm bu zorluklara rağmen yüzüğü yapıldığı ateşe atmayı başarırlar. Onlar artık bir kahramandır. Diğer tarafta da ordular Sauron’u ve kötülüğü yenmişlerdir. Artık evlerine dönme zamanı gelmiştir. Eve döndüklerinde büyük insanlar eşkıyalık yapıp evlerine zarar vermektedir. Onları da mücadele ederek köylerinden gönderirler. Bu arada Sam evlenir, Merry ve Pippin ise köylerinde mutlu yaşamaya devam ederler.

Dostluğu, bağlılığı, cesareti ve amaca ulaşmak için zor koşulları yenmeyi, umut etmeyi ve inanarak başarmayı öğreten hafızalardan silinmeyecek bir eserdir.

SUDE AKMAN

(Visited 66 times, 1 visits today)