Zaman Kaybı

Televizyon, günlük hayatımızın görsel ve işitsel anlamda vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Günümüz insanının iş dışında en fazla zaman ayırdığı etkinlikler arasında yer almaktadır. Fakat her insan televizyonu farklı bir amaç için kullanmaktadır. Bazıları iletişim aracı olarak kullanır ve haber izleyip olan bitenden haberdar olur bazıları ise kültür aracı, eğitim aracı olarak kullanır. Başka bir grup ise insanların beraber yaşayıp birbirlerini elemesi üzerine kurulan yarışma programlarını izlemeyi tercih etmektedir. Benim fikrim bu yarışma programlarını izleyenlerin zamanlarını boşa harcadıkları doğrultusundadır.

Bu tarz yarışma programlarını çok sevip her gün takip eden kişiler de sevmeyip hiç izlemeyenler de oluyor. Sevip izleyenler genelde izleme sebeplerinin yarışmanın heyecanlı olmasından kaynaklandığını söylüyor. Ama aslına bakılırsa yarışmalar sadece insanların birbirlerine attıkları laflardan ve ettikleri kavgalardan oluşuyor. Kavgaların ilgi gördüğünü fark eden yönetmenler ise bu tarz programların sayılarını arttırıp her gün ekranlara getiriyorlar. Böyle yarışmalarda içinde kavga olan bölümler çıkartıldığında yayın süresi fazlasıyla kısalmakta. Çünkü bu programlar yarışma olmaktan çıkıp sürekli olarak kavga eden insanların yaşantılarına dönüşmektedir. Bu yarışma programlarını izleyen insanlara da edilen kavgalar heyecanlı gelmektedir. Zaten düzenli olarak tartışan insanların bulunduğu yarışmaları izleyen kişiler öğrenme peşinde değil eğlenme peşindedir. İstatistiklere göre de birçok insan bilgi sahibi olmak yerine boş boş ekrana bakmayı seçmektedir. Herhangi bir günün reyting sonuçlarına bakıldığında ana temasının kavga olduğu yarışmaların bilgilendirme amaçlı olan haberlere göre çok daha fazla izlendiği görülmektedir. Örnek olarak 19 Ağustos 2018 tarihini verebiliriz. İlk sıralarda yarışma programları bulunurken haber programları daha sonra gelmektedir. Bu sonuçların yıllardır aynı olup değişmediğini 5 Ocak 2013 tarihinde en çok reytinge sahip olan programın yarışma programı olmasıyla da gösterebiliriz.

Bana hiçbir öğretisi olmayan bu yarışmaları izlemek mantıklı gelmemekte. Yarışmanın büyük bir heyecanla sunulması insanları televizyonun karşısına geçirip zamanlarını boşa harcamalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda uzun süre televizyon ekranına bakılması göz sağlığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu durumda yarışma programına bağlanıp bölümlerini kaçırmadan izleyen biri zaman kaybı yaşamasıyla birlikte sağlığına da zarar vermektedir. Ayrıca bu tür yarışmalar insanların ilgisini toplumun sorunlarından uzaklaştırıp insanların gözlerini kapatmaya yöneliktir. Dikkatleri önemli konulardan önemsiz konulara çekmekle kalmayıp insanların kendilerini geliştirmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Hayatımıza hiçbir şey katmayan yarışma programlarını izlemek için harcadığımız zamanı bilgi verici programlar izlemek ya da kitap okumak için ayırmak çok daha mantıklı bir seçimdir.

Kavgalardan ibaret olan bu yarışmayı izleyen kişilerin kendilerini geliştirme gibi bir amaçları olmamaktadır. Zamanlarını nasıl kullanacaklarını bilmeyip yarışma programlarını izlemektedirler. Bununla beraber yarışmanın kavgalardan oluşması izleyen kişinin bilinç altını da etkilemektedir. Kısacası bu tarz yarışma programlarını izleyenler belli kişilerdir ve zamanlarını boşa harcamaları onlar için sorun değildir. Bilgiye aç insanlar için ise yarışma programları değerli zamanlarından büyük bir kayıptır.

(Visited 233 times, 1 visits today)