Zaman Makinesi

Zaman makinasının içinde olsam 1919 tarihine gitmek Kurtuluş Savaşı’nı görmek isterdim. Çünkü bizim için gerçekten çok önemli bir savaştı.
19 Mayıs 1919 dayım Mustafa Kemal Atatürk’ü görüyorum. Samsun’a çıkmak üzere. Ülke topraklarımızı geri kazanmak ve tam bağımsızlığa ulaşma amacı güden bir vatan mücadelesi vermek üzere…
Anadolu düşman işgali altında, İstanbul efektif bir konumda değil. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, tam bağımsızlığa ulaşmak için gerekli adımları atmaya başlamaktaydı. Bu adımların ilki Samsun’a çıkmak oldu.
Daha sonra milli bilincin uyanması için Havza ve Amasya genelgeleri yayınlayacağını duydum. Amasya genelgesinde; Kurtuluş Savaşı’nın amacı, nedeni ve yöntemi açıklanacakmış. Genelgelerden sonrada Atatürk Erzurum ve Sivas’ta kongreler düzenleyecekmiş.
Ankara’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisini açtı ve Kurtuluş Savaşı’nın da lideri olan Atatürk meclisin lideri seçildi.  Seferberlikler neticesinde başarıya ulaşan Kurtuluş Savaşı 1922 yılında sona erdi.
Böyle bir mücadeleyi izlemek ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü uzaktan da olsa görmek çok güzeldi.
Senin yolunda ilelebet gideceğim Ata’m.

(Visited 37 times, 1 visits today)