29ekim

Zaman Yolculuğu 2

29ekim

Önüme çok büyük bir makine belirmişti. Merakımdan patlayıp içine girdim. Yanında “Gideceğiniz tarihi seçin” yazıyordu. Bende 29 Ekim 1923 yazmıştım. Birde fark ettim ki 98 sene önce Cumhuriyet ilan edilmiş.

O kadar çok fazla insan vardı ki ne olduğunu anlamamıştım. Teknoloji ve insanların kıyafetleri benimkinden çok daha eskiydi. Birisine sormuştum burada ne oluyor demiştim oda dedi ki “çocuğum bilmiyor musun? Bugün cumhuriyetin kurulduğu gün” bende tamamdır dedim. Bende biraz yukarıya uzanarak bakmıştım ki ne göreyim Mustafa Kemal Atatürk’ü gördüm. Ne yapacak diye çok heyecanlıydım.

Herkes susmuştu bende tabii susmuştum sonra Mustafa Kemal Atatürk konuşmaya başladı “Sevgili milletim Merhaba! Sizlerde bildiğiniz üzere bugün Cumhuriyetin ilan edildiği gün 29 Ekim 1923” dedi. Ama sonra devam etti “Kimler Cumhuriyetin ilan edilmesinden mutlu?” dedi. Herkes ise ” ben! ben! ben! ” diye bağırdı ve sonra Atamız devam etti. “Cumhuriyetin ilan edilmesi için “10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 ve Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!” dedi ve sonra herkes… ” Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun ” diye bağırıyorlardı. Tabii bende bağırıyordum. Sonra herkes yemek yiyordu ama ben geri dönmek istiyordum çünkü çok yorgundum. Önüme nasıl oldu bilmiyorum  ama zaman makinesi yine çıktı bende eve döndüm.

(Visited 59 times, 1 visits today)